StoryEditor

Jakość sianokiszonki i niższe koszty

O jakość paszy trzeba dbać na każdym etapie zbioru, począwszy od koszenia, przetrząsania, zgrabiania i prasowania. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom firmy Claas.

07.04.2022., 00:00h

Seria kosiarek Clas Disco została wyposażona w hydropneumatyczny system odciążający Active Float. Zależnie od modelu kosiarki jest on montowany seryjnie lub dostępny opcjonalnie zamiast odciążenia sprężynowego. Masa kosiarki jest przy tym przenoszona na ciągnik, a tym samym nie niszczy darni. „Dla wielu rolników największą zaletą jest jednak czyste cięcie i wpływ systemu na zużycie paliwa przez pracujący z kosiarką ciągnik” – komentuje Patryk Piontek z firmy Claas. Dzięki systemowi odciążenia Active Float można obniżyć zawartość surowego popiołu o 17%. Dodatkowo zużycie paliwa zmniejsza się o 2,5%. Claas wyjaśnia, że obniżając liczbę obrotów WOM do 850 obr./min można zmniejszyć zużycie paliwa o kolejne 16%.

Zredukuj obroty WOM

Warto też tutaj wspomnieć, że zależnie od warunków pracy wszystkie kosiarki Claas Disco mogą pracować również z liczbą obrotów WOM zredukowaną do 850 obr./min. Takie rozwiązanie wyraźnie zmniejsza zużycie paliwa. Producent informuje, że oszczędności te zostały potwierdzone w praktyce podczas niezależnych testów – gdzie zaobserwowano spadek zużycia paliwa od około 0,4 l, aż do 1 l/ha.


System cięcia

Prasy zwijające Claas Variant i Rollant zostały wyposażone w system Roto Cut. Jak mówi Patryk Piontek – „Co prawda zwiększają one zapotrzebowanie na moc o około 10%, ale w zamian dostajemy dodatkowe korzyści”. Specjalny system cięcia zapewnia lepszą jakość paszy dla przeżuwaczy, wysoką gęstość bel, a co za tym idzie lepszą fermentację kiszonki. „Drobniej pocięta pasza pozwala także na łatwiejsze mieszanie i szybsze przygotowanie dawek żywieniowych w wozie paszowym” – dodaje ekspert Claas. Mimo zwiększonego zapotrzebowania na moc, przy zastosowaniu Roto Cut można zwiększyć zagęszczenie bel, czyli zbierany materiał zmieści się w mniejszej liczbie bel. Dzięki temu można zmniejszyć koszty transportu i owijania. Ma to zrekompensować wzrost kosztów paliwa pracy prasą z Roto Cut.

Większy zgniot

W prasach Claas Rolant zastosowano system MPS. Jak komentuje Patryk Piontek – „Rozwiązanie to pozwala uzyskać bardziej zagęszczone i mocniej sprasowane bele. Nie potrzebujemy do tego większego mocy ciągnika”. W momencie rozpoczęcia formowania beli trzy walce MPS znajdują się wewnątrz komory prasującej. Zwiększająca się bela w komorze wypycha MPS ku górze aż do położenia krańcowego. Dzięki temu bela obraca się od samego początku i jest zagęszczana już od 90 cm. W ten sposób można uzyskiwać mocno zagęszczone bele nawet przy wysokiej prędkości jazdy. 

opr. jj

18. maj 2024 15:52