StoryEditor

Im wygodniej, tym lepiej

Zmiennokomorowa prasa Claas Variant ma różne rozwiązania, ułatwiające zbiór słomy

25.07.2020., 00:00h

Dla nabywcy prasy zmiennokomorowej istotne znaczenie ma regulacja ciśnienia prasowania i średnicy beli w całym zakresie objętości komory. Ale zanim do tego dojdzie, do pracy rusza podbieracz krzywkowy. Ważny jest też napęd podbieracza, w tym przypadku prowadzi zęby na krzywce, co pozwala na lepszy przepływ materiału, zwłaszcza krótkiego.

Podbieracz

Duże, wahliwe koła kopiujące zapewniają jednolite prowadzenie i utrzymanie podbieracza nawet przy wysokich prędkościach i jeździe na zakrętach. We wszystkich modelach możliwa jest beznarzędziowa regulacja wysokości kół kopiujących. Opcjonalny mechanizm składania zwiększa komfort, gdyż na czas transportu nie trzeba demontować wahliwych kół kopiujących. Poza tym prasy mają pojedynczy lub w opcji podwójny dociskacz rolkowy, co ułatwia przepływ materiału.

Rotor

Jeśli maszyna ma zespół tnący rotor tnie zbierany materiał i wprowadza go do wnętrza komory prasy. Istotne znaczenie ma równomierne rozłożenie masy na całej szerokości komory prasowania.

W prasie Variant rotor ma czteroramienne gwiazdy ułożone dookólnie na całej szerokości. Dzięki temu materiał wprowadzany jest równomiernie do komory prasy. Claas wskazuje na swoje rozwiązanie, w którym bela obraca się w komorze bez poślizgów, co zapewnia nie tylko ciągły napęd beli przez pasy komory prasowania, ale przede wszystkim przez rotor.

Solidny rdzeń

Od razu po wjechaniu w pokos rozpoczyna się formowanie beli. Dzięki temu uzyskuje się solidny jej rdzeń. Szybko obracający się rotor wymusza ruch beli niezależnie od rodzaju materiału i warunków. Rozwiązanie to zapobiega ślizganiu się pasów po beli.

Zależnie od potrzeb można regulować średnicę bel i poziom zagęszczenia rdzenia z kabiny ciągnika. W przypadku słomy warto ustawić maksymalne sprasowanie, a przy zbiorze siana miękki rdzeń. Można skorzystać z dwóch predefiniowanych ustawień lub trzech w pełni dowolnie regulowanych parametrów, które możemy zapisywać jako ustawienia własne.

Zbiór słomy

Jeśli gospodarstwie zbiera tylko słomę i nie występuje konieczność cięcia materiału, ekonomicznym rozwiązaniem jest Roto Feed, czyli czteroramienny rotor bez noży. Pozwala na równomiernie napełnienie komory prasowania, utrzymując wysoką przepustowość maszyny.

Opuszczana podłoga

Z kolei system Roto Cut, czyli czteroramienny rotor z podwójnymi gwiazdami o grubości 6 mm lub Roto Cut Heavy Duty, który ma mocniejsze zabezpieczenie noży i gwiazdy o grubości 8 mm. Dzięki zastosowaniu hydraulicznie opuszczanej podstawy tnącej Pro (system wczesnego ostrzegania przed zatorami), możliwy jest ciągły przepływ materiału. Ma to istotne znaczenie podczas pracy na nierównych pokosach. W takim przypadku opuszczona podstawa dopasowuje się do przepływu masy. Jej automatyczne obniżeniu o maksymalnie 30 mm umożliwia nieprzerywalne wciąganie materiału i utrzymanie żądanej jakości cięcia.

Prasy Variant z systemem Roto Feed i Roto Cut można wyposażyć w system opuszczanej podłogi Pro. Terminal obsługowy sygnalizuje traktorzyście, że doszło do odchylenia podstawy, więc może szybko zidentyfikować potencjalny zator i szybko zareagować. To również "wskaźnik", że osiągnęliśmy maksymalną wydajność sprzętu.

Zagęszczanie materiału

Producent wskazuje, że dzięki wypukłym, gumowym walcom napędowym możliwy jest bezpieczny napęd i wysoka prędkość pasów. Przy zastosowaniu komory prasowania z podwójnym systemem napinania, można mocniej zagęścić materiał w belach.

Owijanie sznurkiem lub siatką

Zastosowanie blachy wprowadzającej zwiększa precyzję owijania sznurkiem lub siatką. Działa ona dwustopniowo i zapewnia bardziej niezawodne owijanie balotów. Podczas prasowania blacha jest otwarta, co zapobiega skupianiu się paszy. W momencie owijania blacha jest ponownie zamknięta, aby zapewnić precyzyjne podanie siatki/sznurka na pasy prasy.

opr. jj

12. maj 2024 17:07