StoryEditor

Hydraulika w Claasie cz. II

Dobrze wyposażony ciągnik nie może się obejść bez rozbudowanej hydrauliki.

28.12.2021., 00:00h

W pierwszej części zgłębialiśmy szczegóły związane z funkcjonowaniem układu hydraulicznego. Teraz pora na szczegółowe kwestie związane z ciągłym przepływem, wydatkiem, pozycją pływającą itp. Zawory sterowane mechaniczne w ciągnikach Claas mogą realizować ciągły przepływ przez blokadę dźwigni w pozycji wydatku lub system samoczynnego odblokowania po osiągnięciu wysokiego ciśnienia (kick out). Zablokowana dźwignia w pozycji wydatku, za pomocą blokady, w przypadku konieczności wyłączenia przepływu ciągłego (np. na uwrociach), będzie wymagać najpierw zwolnienia blokady dźwigni, a potem ruszenia dźwignią.

Dwie dłonie czy jedna?

W różnych ciągnikach może wymagać to użycia dwóch dłoni, co z kolei powoduje konieczność zatrzymania ciągnika i spadek tempa pracy. Dlatego zawory hydrauliczne w ciągnikach Claas wyposaża się w system utrzymywania ciągłego wydatku do momentu wysokiego ciśnienia, zwanego również „kick out”. Dźwignia sterująca pozostanie w położeniu wydatku do momentu, aż zadana czynność zostanie zakończona (siłownik osiągnie skrajną pozycję ) lub operator przesunie dźwignię. Zatem, aby obrócić pług wystarczy przesunąć dźwignię do pozycji ciągłego wydatku, a po wykonaniu ruchu przez pług, dźwignia samoczynnie wróci na pozycję środkową. W przypadku zaworów sterowanych elektronicznie operator nie ma do dyspozycji mechanicznych blokad w pozycji wydatku ani funkcji „kick out”. Określa natomiast czas działania przepływu po dotknięciu przycisku danego zaworu. Czas działania można ustawić od 1 do 60 s, lub na wydatek ciągły. 


Ustalanie wydatku zaworu hydraulicznego

W przypadku pracy z silnikiem hydraulicznym, konieczne może być ustalenie jego obrotów, za pomocą wydatku oleju hydraulicznego. Podczas pracy z siewnikiem, który ma dmuchawę napędzaną silnikiem hydraulicznym, regulacja wydatku oleju hydraulicznego z gniazda ciągnika, steruje obrotami dmuchawy siewnika. W ciągniku Claas odbywa się to przez pokrętło regulacyjne znajdujące się bezpośrednio na zaworze hydraulicznym. W przypadku zaworów elektrohydraulicznych, na ekranie komputera pokładowego.

Pozycja pływająca

Zawory sterowane mechanicznie, mogą być wyposażone w pozycję pływającą. Oznacza to, że obydwa złącza jednego gniazda hydraulicznego są otwarte i połączone ze sobą. W praktyce oznacza to, że siłownik może swobodnie się poruszać. Ma to znaczenie w przypadku maszyn, które mają kopiować teren, np. kosiarki. Jest to również przydatna opcja podczas podłączania i odłączania przewodów hydraulicznych. Gdyż włączenie pozycji pływającej powoduje spadek ciśnienia. W przypadku, gdy zawory hydrauliczne, nie mą pozycji pływającej, konieczne jest zgaszenie ciągnika, a następnie poruszanie dźwignią, w celu zluzowania ciśnienia hydraulicznego. W przypadku zaworów hydraulicznych wyposażonych w pozycję pływającą wystarczy przestawić dźwignię. Jednak czasem się zapomni przed wyjściem włączyć pozycję pływająca. Bardzo przydatnym rozwiązaniem, dostępnym już w ciągniku Claas Arion 500 i wyższych seriach, jest system luzowania ciśnienia, za pomocą dźwigni umieszczonych bezpośrednio na złączach hydraulicznych. Wtedy, niezależnie od statusu pracy silnika spalinowego i położenia dźwigni hydraulicznych, można zluzować ciśnienie w przewodzie do zbiornika oleju w ciągniku.

Utrzymywanie ciśnienia w przewodach

Budowa rozdzielaczy hydraulicznych, a dokładnie ich suwaków, polegająca na przykryciu (różnica między szerokością suwaka a kanałem hydraulicznym) ujemnym. Ma to ogromną zaletę, ponieważ w momencie przesterowania, czyli włączenia zaworu hydraulicznego, lub zmiany kierunku przepływu oleju, nie następuje gwałtowny skok ciśnienia i nie powstają uderzenia hydrauliczne. Takie rozwiązanie chroni pompę i maszynę. Jednak ma jeden mankament, polegający na delikatnym upuszczaniu ciśnienia hydraulicznego. Dlatego niektóre zawory dostarczane są jako „bez przeciekowe”, dla maszyn, które wymagają stałej pozycji, np. opryskiwacz, gdzie wysokość belki jest regulowana siłownikiem hydraulicznym.

Omawiane układy i systemy hydrauliki mogą się różnić w zależności od marki ciągnika. Dlatego przed zakupem warto zapytać doradcę handlowego o stosowane rozwiązania w hydraulice, aby dobrać wyposażenie do indywidualnych potrzeb. 

opr. jj

18. lipiec 2024 08:10