StoryEditor

hej Valtra – czyli głosowe sterowanie ciągnikiem!

Valtra jako pierwszy producent ciągników rolniczych wprowadza w swoich maszynach sterowanie głosowe. Redakcja profi jako pierwsza miała okazję sprawdzić możliwości nowego rozwiązania. Rozmowę z ciągnikiem zaczęliśmy od słów... hej Valtra! Jak zareagował ciągnik? Zapraszamy na film...

01.04.2020., 00:00h
Rozwiązanie znane z branży samochodowej zawitało właśnie do rolnictwa. Valtra jako pierwszy producent ciągników rolniczych wprowadza w swoich maszynach sterowanie głosowe. Od drugiego kwartału 2020 roku jest dostępne we wszystkich modelach ciągników o mocy powyżej 135 KM wyposażony w podłokietnik SmartTouch i radio z zestawem głośnomówiącym.

Możliwości sterowania

Dzięki systemowi rozpoznawania mowy, możemy wydać dowolną komendę, a jeśli komputer pokładowy nie będzie w stanie wykonać polecenia, to wyda odpowiedni komunikat. Jednak zakres możliwości sterowania głosowego jest szeroki, zaczynając od poleceń umożliwiających oprogramowaniu przejęcie sterów ciągnika, do funkcji podnoszących komfort traktorzysty. Polecenia do wszystkich funkcji obsługiwanych z podłokietnika SmartTouch, można wydawać również głosowo. To wygodne rozwiązanie, gdy podczas uprawy lub siewu chcemy zjeść kanapkę lub wziąć łyka wody.

hej Valtra – czyli jak zacząć?

Wydanie każdego polecenia musi być poprzedzone aktywacją funkcji sterowania głosowego. Wystarczy komenda "hej Valtra", kilka sekund przerwy i wydajemy dowolną komendę. Jeśli komputer rozpozna polecenie to niezwłocznie je wykona. Jeśli polecenie będzie niezrozumiałe lub niemożliwe do zrealizowania to usłyszymy stosowną odpowiedź. Jeśli w ciągu 30 sekund nie wydamy innej komendy lub zapytania, to funkcja przejdzie w stan uśpienia i następne polecenie należy znowu poprzedzić słowami "hej Valtra".


Obszerny materiał na temat sterowania głosowego ciągnikami Valtra N, T i S znajdziecie już za tydzień w magazynie profi 3/2020.

opr. aj

montaż: łs

04. marzec 2024 11:41