StoryEditor

Firma Pöttinger ma już 150 lat

Od patentu po potężną fabrykę.

10.05.2021., 00:00h

W 1871 r. Franz Pöttinger rozpoczął 150-letnią historię firmy w niewielkim miasteczku Grieskirchen w Austrii. Pierwszy patent na sieczkarnię uzyskał w 1875 r. Wynalazca swój czas i wysiłek inwestował również w alternatywne rozwiązania, np. budował systemy wodne i wytwornice acetylenowe do oświetlania ulic. Dzięki temu w Grieskirchen zaświeciły lampy gazowe zamiast naftowych. 

Produkcja seryjna

W 1909 r. przedsiębiorstwo Pöttinger przeszło w ręce Aloisa Pöttingera, który zatrudniał od ośmiu do dziesięciu pracowników. Z czasem manufaktura przekształciła się w fabrykę, produkującą seryjnie różny sprzęt, w tym młyny do mąki, śrutowniki, piły tarczowe, ostrzałki, a także sieczkarnie silosowe i paszowe. Później powstała firmowa elektrownia wodna, która zapewniła samowystarczalność energetyczną przy zasilaniu ślusarni.

Rozbudowa odlewni

W 1939 r. Alois Pöttinger kupił odlewnię żeliwa w wyniku postępowania upadłościowego innej fabryki. Wtedy po raz pierwszy pojawił się wpis w rejestrze ,,Fabryka Maszyn i Odlewania Żeliwa Alois Pöttinger Grieskirchen". W latach powojennych w okrojonym składzie i przy częściowo zrujnowanej infrastrukturze produkcja biegła dalej. W 1946 r. rozbudowano odlewnię. Pojawiła się też automatyczna prasa hydrauliczna, a do oferty wprowadzonych zgrabiarki. Po trzech latach wybudowano nową fabrykę. Od 1951 r. ruszyła produkcja ładowaczy do siana. 

Siano i ziemniaki

Mniej więcej od połowy minionego wieku żwawo ruszyła produkcja maszyn rolniczych do zbioru siana i kopaczki do ziemniaków oraz nowe rębaki do drewna. Sieczkarnie były dystrybuowane przez bawarskiego handlarza maszyn rolniczych BayWa - to był początek trwającej do dziś współpracy w południowych Niemczech. 

Sprzęt na użytki zielone i do uprawy

Kolejne pokolenie to synowie: Alois junior, Hans i Heinz Pöttinger. Właścicielskie trio uzupełniało się różnymi umiejętnościami z zakresu sprzedaży, finansów i techniki. Pojawiła się seria innowacyjnych ładowaczy do siana, słomy, trawy, liści buraczanym itp. Z czasem firma Pöttinger wprowadziła na rynek sprzętem do pracy na użytkach zielonych i uprawy gleby, co stanowi podstawową ofertę. 

Przyczepy do zielonek

W 1960 r. poza miastem rozpoczęto budowę nowej fabryki, którą sukcesywnie rozbudowywano. W fabryce maszyn rolniczych pracowało ok. 300 osób. Przyczepa do zbioru zielonek skonstruowana w firmie w 1963 r. zdobyła rynek i nadal jest flagowym produktem. Już w pierwszym roku produkcji Pöttinger sprzedał 1000 przyczep o pojemności 14 m3. 

Trudny okres

Czwarte pokolenie, Heinz i Klaus Pöttinger przejmują obowiązki prowadzenia firmy w 1991 r. Początki nie były łatwe, bo załamał się rynek maszyn rolniczych, nie mówiąc już o problemach we własnej odlewni. Z czasem rynek odbił i obsada personalna w Grieskirchen szybko wzrosła. Aby w pełni wykorzystać linie produkcyjne w austriackiej fabryce, montaż pługów i bron został przeniesiony z Landsbergu do Grieskirchen. W 1993 r. Pöttinger wszedł na rynek z ofertą sprzedażową pras zwijających. Początkowo firmy Welger, a później zmieniono markę pras zwijających i owijarek na włoską firmę Gallignani.

Filie zagraniczne

Krótko przed wejściem w nowe tysiąclecie Pöttinger rozszerzył swoja działalność na inne rynki. W Elsass (Francja) powstała pierwsza zagraniczna filia zajmująca się dystrybucją maszyn. Do roku 2021 utworzono kolejne 14 filii. Pöttinger postawił też na nowy segment produktów: najpierw dokonano zakupu 25% fabryki siewników Rabe. W 2001 r. Pöttinger przejął całą fabrykę, rozbudował ją i doposażył, co sprawiło, że dysponuje jedna z najnowocześniejszych fabryk siewników w Europie.

Na ręce piątego pokolenia rodziny Pöttinger składamy najlepsze życzenia z okazji 150-lecia firmy.

opr. jj

06. maj 2024 04:38