Dzięki układowi podciśnieniowemu można precyzyjnie wysiewać punktowo różne nasiona. Możliwa jest regulacja obsady z dokładnością do 100 nasion na hektar.
Zmiana tarcz wysiewających
ValoTerra ma zbiorniki nasienne o pojemności 70 litrów na każdy rząd. Zmiana z jednego rodzaju nasion na inny wymaga jedynie zmiany tarcz wysiewających, co zajmuje mniej niż minutę na rząd. Alternator na siewniku ma moc 5,6 kW, a napięcie wynosi 56 V.
Nowa sekcja wysiewająca wyposażona jest w talerze sekcji o średnicy 450 mm, zapewniając pożądaną penetrację gleby i ogranicza odrzucanie ziemi. Z pustym zbiornikiem, docisk na talerze otwierające bruzdę może być regulowany w zakresie od 145 do 225 kg. Rama siewnika może mieć profil kwadratowy 127 mm dla klasycznej metody pracy po orce lub na profilu 180 mm, gdy siew odbywa się w sposób bezpośredni lub metodą uproszczoną.
Duża stabilność
Boczne koła kopiujące sekcji o średnicy 450 mm, zapewniają nośność sekcji wysiewającej w trakcie pracy, dbając o stabilność. Zwiększona nośność pozwala na płynne pokonywanie przeszkód. Kiełkowanie jest zoptymalizowane dzięki dociskowi zapewnianemu przez zawieszone koło Pro montowane seryjnie na siewnikach ValoTerra. W warunkach wilgotnych koło może być uniesione - za pomocą rączki - dzięki czemu unika się wygładzania ścianek bruzdy. Rozgarniacz gwiaździsty sekcji wysiewającej ma 8 poziomów ustawienia, skokowo co 5mm. Rozgarniacz brył i krój talerzowy występują w opcji, a układ regulacyjny nie wymaga narzędzi. Ustawienia każdego podzespołu wysiewającego nasiona zostały zgrupowane. Sekcje wysiewające ValoTerra mogą pracować z prędkością roboczą o 2 km/h większą w porównaniu z serią siewników Monoshox.
Zmienne dawkowanie
ValoTerra dysponuje niezbędnymi funkcjami ISOBUS, w tym TC-SC i TC-GEO. Dzięki nim można zaoszczędzić do 7% na nakładach dzięki indywidualnemu wyłączaniu siewu na aparatach rozdzielających. Dzięki możliwości zmiennego dawkowania nawozów przez podsiewacz FertiSmart można optymalizować plony.
Konstrukcja rowkowych wałków dozujących umożliwia liniowe rozdzielenie szerokiej gamy nawozów granulowanych, co sprawdza się także podczas pracy na zboczach. Inteligentne silniki MSM (Monosem Smart Motors) umożliwiają indywidualne sterowanie dozownikami i łatwy demontaż bez użycia narzędzi. Dostęp do dozowników nie sprawia problemów, każdy z nich jest izolowany od zbiornika zasuwką.
Wystarczy jedna dźwignia
Producent wyjaśnia, że podobnie jak wszystkie ustawienia nowej sekcji wysiewającej ValoTerra, w tym kalibracja i konserwacja są łatwiejsze dzięki ergonomicznym ustawieniom: silnik blokuje się na dozowniku po wykonaniu jednej czwartej obrotu dźwignią. Możliwe jest również wybranie 3 krzywych natężenia przepustowości dla każdego dozownika za pomocą jednej dźwigni.
Nowy aplikator do mikrogranulatów MicroSmart dzięki jednemu dozownikowi na rząd i dwóm możliwościom aplikacji mikrogranulatu precyzyjnie dozuje na całej szerokości siewnika. MicroSmart umożliwia jednoczesną dystrybucję mikrogranulatów i nawozów mikrogranulowanych, aby chronić i stymulować wzrost roślin. Konstrukcja aplikatora MicroSmart zapewnia ochronę najbliżej nasion, zwłaszcza za pomocą środków owadobójczych.
Oprogramowanie i ISOBUS
ValoTerra ma nowe oprogramowanie do zarządzania i monitorowania zgodne ze standardem ISOBUS. Umożliwia to kontrolowanie wszystkich rzędów, pokazując poziom napełnienia zbiorników zawierających nawóz granulowany i mikrogranulaty. Zmiana obsady odbywa się jednym kliknięciem, a ustawienia są dokumentowane. Nowa aplikacja Monosem Plus umożliwia sterowanie każdym aparatem rozdzielającym nasiona siewnika ValoTerra ze smartfonu.
Usługa jest oferowana użytkownikom siewnika za pośrednictwem portalu internetowego myjohndeere.com. Centrum Operacyjne, nowy interfejs powiązany z ValoTerra, to narzędzia dokumentacyjne dające możliwość przesyłania danych agronomicznych. Nową funkcjonalnością jest możliwość zlokalizowania swojego sprzętu w czasie rzeczywistym i sprawdzenie historii jej przemieszczania. Siewnik ValoTerra ma być dostępny w sezonie 2023.
opr. jj