StoryEditor

Elektryczny Bobcat T7X

Tego jeszcze nie było: Doosan Bobcat pokazał na targach CES 2022 w Las Vegas pierwszą na świecie w pełni elektryczną, kompaktową ładowarkę gąsienicową.

20.01.2022., 00:00h

Bobcat T7X otrzymał dwie nagrody za innowacje: pierwsza w kategorii „Inteligencja pojazdów i transport”, a druga „Inteligentne miasta”. Początkowo Bobcat T7X miał trafić na rynek północnoamerykańskim, ale idąc za ciosem firma ocenia potencjał sprzedaży w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 

Wydajność i troska o środowisko

Scott Park, prezes i dyrektor generalny Doosan Bobcat, powiedział: „Doosan Bobcat jest pionierem w zakresie innowacji. Jesteśmy dumni, że możemy wprowadzić w pełni elektryczną maszynę T7X, co pomoże klientom maksymalnie zwiększyć wydajność i przyjazność dla środowiska”. 

Cicho i wydajniej niż dotychczas

Ładowarka Bobcat T7X w pełni zasilana jest z akumulatorów. Zaprojektowano ją od podstaw, aby była bardziej wydajna dzięki elektrycznym siłownikom i napędowi. Istotne znaczenie miało też ograniczenie hałasu, nie tracąc dużego momentu obrotowego. Ten model jest nie tylko mocniejszy niż poprzedzające go spalinowe ładowarki gąsienicowe, ale nie zostawia śladu węglowego! Komentując przyszłe plany w regionie EMEA Vijay Nerva, prezes innowacji w Doosan Bobcat EMEA, powiedział: „T7X została zaprojektowana na rynek północnoamerykański, ale odpowiada oczekiwaniom rynków na całym świecie. W tym roku planujemy przeprowadzić testy wewnętrzne i zbierać opinie klientów w różnych krajach regionu, aby lepiej zrozumieć potrzeby klientów na tym rynku przed podjęciem komercyjnych decyzji”. 


Elektryczny układ napędowy

W T7X tradycyjny hydrauliczny zespół roboczy został w całości wymieniony na elektryczny układ napędowy składający się z elektrycznych siłowników i silników elektrycznych, co oznacza praktyczny brak obwodów cieczy. Nowa, całkowicie elektryczna ładowarka Bobcat T7X wykorzystuje niecały litr przyjaznego dla środowiska chłodziwa w porównaniu z ok. 216 l cieczy w odpowiadającym jej modelu spalinowo/hydraulicznym. 

Całkowicie elektryczna platforma zapewnia niemal natychmiastową moc i maksymalny moment obrotowy przy każdej prędkości roboczej. T7X to nie tylko zerowe emisje, ale też zmniejszony hałas i drgania, więc nadaje się do pracy w pomieszczeniach. Te cechy poprawiają też komfort i bezpieczeństwo operatora. Zastosowanie pełnej elektryki może znacząco obniżyć koszty dziennej eksploatacji, gdy uwzględni się zmniejszenie rocznych kosztów konserwacji i eliminację oleju napędowego, oleju silnikowego, płynów do układu wydechowego oraz części hydraulicznych.

Akumulator litowo-jonowy

Sercem T7X jest wydajny akumulator litowo-jonowy 62 kW dostarczany przez firmę Green Machine Equipment Inc. W zależności od zastosowań każde naładowanie starcza na codzienną eksploatację, z wykorzystaniem inteligentnych trybów pracy do czterech godzin pracy ciągłej lub na cały dzień pracy z przerwami. Inteligentny system zarządzania mocą jest zaprogramowany, aby wykrywać zwiększenie obciążenia, automatycznie ograniczając zużywaną moc, gdy nie jest potrzebna, co ogranicza całkowite zużycie energii i wydłuża czas pracy maszyny.

Firma Sunbelt Rentals i Bobcat Electric Equipment

Model T7X będzie początkowo dostępny tylko na rynku północnoamerykańskim, ale firma planuje w przyszłości rozszerzyć ofertę na inne regiony. Podczas konferencji prasowej CES Media Days Doosan Bobcat North America ogłosiła strategiczne partnerstwo z firmą Sunbelt Rentals z Karoliny Południowej, wiodącą firmą wynajmu maszyn w Ameryce Północnej z ponad 1025 placówkami i znaczącą obecnością na rynku europejskim w Wlk. Brytanii, Niemczech i Francji.

W ramach tego partnerstwa Sunbelt Rentals zobowiązała się do znaczącej inwestycji w dużą flotę elektrycznych kompaktowych ładowarek gąsienicowych Bobcat T7X, które otrzymają wspólny branding i będą dostępne od 2022 r. Sunbelt Rentals będą pierwszą ogólnokrajową firmą wynajmu maszyn, która wprowadzi maszyny elektryczne Bobcat i udostępni je klientom.

opr. jj

17. lipiec 2024 14:11