StoryEditor

Dobra pasza, dużo mleka

230 krów dojnych czeka na smaczną sianokiszonkę. Czują, że była starannie owinięta folią i dobrze przechowana, więc odpłacają wysoką produkcją mleka. 

09.12.2021., 00:00h

Na taki scenariusz trzeba jednak zapracować. W jednym z wielkopolskich gospodarstw o powierzchni 250 ha oprócz wspomnianych krów jest też 170 jałówek. Paszę dla tak licznego stada przygotowuje sprzęt marki Claas. 

Jakość zebranego materiału i samej beli

Ekspert marki Claas Patryk Piontek pytał właścicieli, jak sobie radzą z przechowywanie bel z paszą. Jak wyjaśnia gospodarz Szymon Pawlak, aby odpowiednio zadbać i przechować bele należy spełnić kilka warunków - „Materiał musi być dobrze zebrany, bez zanieczyszczeń jak kamienie czy piasek. W naszym gospodarstwie korzystamy z maszyn Claas, które spełniają nasze oczekiwania w 100%”. 

Znaczenie ma także jakość zwinięcia samej beli, aby jej kształt był idealnie cylindryczny. Dzięki temu jest łatwa w transporcie i przechowywaniu. „Kiszonka w balotach zawsze jest ustawiana na płaskim boku (jest to miejsce, gdzie jest najwięcej foli). Dlatego ważne jest dobre owiniecie folią oraz wyprasowanie idealnej beli” – dodaje Szymon Pawlak. Najbardziej efektywne oraz ekonomicznie jest 6 warstwowe owijanie bel z kiszonką i 2,5 krotne owinięcie siatką. 


Pogoda i przechowywanie

Jak zaznaczają właściciele gospodarstwa. Bele z siana i słomy nie powinny być przechowywane bezpośrednio na otwartej przestrzeni bez żadnego zabezpieczenia. „Sami na przykład stosujemy okrycie włókniną, która chroni zebrane baloty przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi” – argumentuje Pawlak. Warto także zwrócić uwagę na miejsce przechowywania. Jego powierzchnia powinna być równa, ale nie musi być wybetonowana, ważne by nie było tam zagłębień oraz kolein. Takie nierówności mogą spowodować uszkodzenie folii. Z kolei, jeżeli chodzi o samo składowanie to według Szymona Pawlaka – maksymalny poziom układania bel jednak na drugiej to cztery piętra. Więcej poziomów może spowodować, że te ułożone na dole ulegną deformacji. Co ciekawe jakość kiszonki wg hodowcy nie zależy od położenia beli i piętra, na którym jest składowana. 

Minimalne straty

Piontek z firmy Claas dodaje, że prawidłowo zebrane, zakonserwowane i zmagazynowane bele sianokiszonki gwarantują minimalne straty paszy oraz jej najwyższą jakość. A co za tym idzie zadawalające wyniki w produkcji mleka. 

„Elementem wpływającym na jakość paszy jest termin zbioru oraz dopasowanie się do warunków pogodowych. Tak aby były korzystne, żeby ograniczyć wypłukiwanie składników pokarmowych z paszy, która stanowi ważny element TMR-u” – wskazuje syn właściciel gospodarstwa rolnego.

opr. jj

19. lipiec 2024 04:21