StoryEditor

Dni Pola DLG 2022

Tegoroczne Dni Pola DLG odbędą się w dniach 14-16 czerwca w gospodarstwie doświadczalnym Kirschgartshausen w Mannheim. 

19.05.2022., 00:00h

To miejsce spotkań profesjonalistów z branży, na którym będzie 350 wystawców. Wielu z nich przygotowuje poletka doświadczalne, w tym porównanie różnych strategii uprawy pszenicy ozimej. Poza tym można będzie zobaczyć uprawę ścierniska, mechaniczne zwalczanie chwastów, a także porównania opryskiwaczy i robotów polowych. 

Zawody robotów polowych

Przewidziano, jak co roku, zawody międzynarodowych zespołów studentów i ich robotów. Do zadań należy nawigowanie robotem po zakrzywionym rzędzie upraw, rozpoznawanie chwastów i mapowanie takich obiektów. Po raz pierwszy elementem imprezy, która w ubiegłym roku odbywała się zdalnie, będą symulowane zadania wykonywane online pod adresem www.DLG-Connect.com. Wirtualne roboty mają wykonać symulowane zadania terenowe, np. przejazd przez pole kukurydzy i nawracanie na uwrociu, modelując możliwości prawdziwych robotów polowych startujących na Dniach Pola DLG. Wirtualni goście mogą oglądać zawody na żywo, rejestrując się na podanej powyżej stronie internetowej.

Pokazy maszyn

W codziennych pokazach sprzętu rolniczego weźmie udział ok. 70 ciągników z maszynami i narzędziami, w tym będzie mechaniczne zwalczanie chwastów, płytka uprawa ścierniska, a także porównania rozsiewaczy nawozów mineralnych i czujników azotu. Na poletkach demonstracyjnych będzie cała gama systemów do efektywnego nawadniania warzyw polowych. Ofertę uzupełniają "inteligentne" rozwiązania do nawadniania w narożnikach pól i na uwrociach, a także do cyfrowego monitorowania i dokumentacji. W obliczu rosnących cen nawozów i malejącej ilości środków ochrony roślin zostaną przeanalizowane alternatywne rozwiązania, od efektywnego wykorzystania istniejących nawozów po mechaniczne zwalczanie chwastów i nowe koncepcje produkcji roślinnej. 

Rolnictwo ekologiczne 

Wzrost zainteresowania rolnictwem ekologicznym wynika z tego, że około 20 procent niemieckich rolników wyraziło zainteresowanie przejściem na taką formę produkcji zdrowej żywności. W związku z tym potrzebna jest dodatkowa wiedza na temat mechanicznego odchwaszczania, płodozmianu i zarządzania składnikami odżywczymi. Tegoroczny program dla rolnictwa ekologicznego na stoisku VJ42 obejmuje poletka doświadczalne z odmianami nasion, pokazy maszyn - płytkiej uprawy ścierniska i kultywatorów rzędowych - oraz porady ekspertów w prezentacjach na forum. Wśród szczegółowo omawianych upraw znajdą się buraki cukrowe, ziemniaki i rośliny strączkowe. Całkowita powierzchnia wystawy to 317 ha na 14 polach.

opr. jj, fot. DLG

23. czerwiec 2024 06:40