StoryEditor

Czysta pasza z Max Spread

Przetrząsacze marki Claas wyposażone są w rozwiązanie o nazwie Max Spread, które sprawia, że zęby rozrzucają paszę szeroko i równomiernie. 

08.03.2022., 00:00h

Podczas zbioru pasz trzeba zadbać o odpowiedni docisk kosiarki do podłoża. „Na suchej i twardej łące operator powinien zwiększyć nacisk belki natomiast przy mokrej i „lekkiej” zmniejszyć go tak, aby nie uszkadzać darni i zanieczyszczać paszy” – wyjaśnia Patryk Piontek, ekspert marki Claas. W maszynach marki Claas operatorów wspiera w tym system Active Float. 

Przetrząsanie skoszonego materiału

Równomierne rozrzucenie zielonki wpływa na szybkość jej wysuszenia i jakość paszy. Przetrząsacze Claas mają rozwiązanie pod nazwą Max Spread, gdzie zęby rozdzielają paszę szeroko i równo. Efekt takiego rozrzutu jest wspomagany przez ruch zębów w kierunku sprężyn, co daje dodatkowy impuls do rozdzielenia materiału na pełną szerokość.
„Dzięki nadążnemu ułożeniu zębów w systemie przepływu masy Max Spread pasza jest zawsze podnoszona poprzecznie do kierunku jazdy. Przy konwencjonalnym ułożeniu zębów pracują one przeciwnie do kierunku jazdy już od połowy strefy podnoszenia i w ten sposób ograniczają prędkość ruchu maszyny w przód. W porównaniu do tej koncepcji zęby systemu Max Spread pracują o 33% dłużej w kierunku jazdy lub poprzecznie do niego. Max Spread pozwala na znaczne zwiększenie prędkości roboczej. A dzięki temu na pracę ze zredukowaną liczbą obrotów” – komentuje ekspert firmy Claas.

Warto także zwrócić uwagę na zęby przetrząsacza Claas Volto, które mają identyczną długość. Podnoszą one paszę warstwami, gwarantując, że zostanie ona odpowiednio przemieszana. Dzięki temu materiał jest jednolicie rozrzucony, co zapewnia jego szybkie wysuszenie. „Podczas pracy z przetrząsaczem ważnym czynnikiem redukującym zanieczyszczenie paszy jest odpowiednio ustawiona wysokość robocza maszyny tak, żeby nie uszkadzać darni” – wspominają eksperci Claas.

Zgrabianie przed zbiorem

Ostatnim momentem, kiedy materiał może ulec zanieczyszczeniu jest zgrabianie przed zebraniem paszy. W celu czystszego zbioru zgrabiarki Liner mają podwójnie wygięte zęby o grubości 9,50 mm i na dolnym końcu odchylone o 10 stopni. Specjalny kształt zapewnia czyste podbierane materiału, pasza przesuwa się wysoko na zębach, co zapewnia jej łagodny i wolny od zanieczyszczeń transport.

Czystość paszy to podstawa

Aby potwierdzić wpływ zanieczyszczeń na produkcję mleka Claas przed dwoma laty przeprowadził badanie w Badenii-Wirtembergii. Analiza pierwszego pokosu wykazała pozytywny związek między wysokojakościową kiszonką z traw, a zbiorem wolnym od zanieczyszczeń. Poza pielęgnacją łanu i wyborem momentu zbioru istotny znaczenie w produkcji kiszonek wysokiej jakości mają maszyny i przyrządy żniwne o dobrym dopasowaniu do podłoża. 

Jak informują eksperci Claas, z badania wyraźnie wynika, że „zmniejszenie zawartości surowego popiołu o ok. 1% daje o 0,1 MJ NEL więcej na kilogram suchej masy!”. Dzieje się tak, gdyż zawartość popiołu surowego w kiszonkach jest sumą składników mineralnych z roślin i ziemi wnikającej podczas zbioru. Poza surowymi proteinami surowy popiół buforuje zakwaszanie podczas kiszenia. Duże ilości zanieczyszczeń powodują większe straty energii, a niższa jakość białka zwiększa ryzyko fermentacji masłowej. Warto zatem zadbać o cały ciąg technologiczny związany ze zbiorem pasz. 

opr. jj

18. maj 2024 16:16