StoryEditor

Czysta pasza i... milion litrów mleka!

Claas sprawdził w gospodarstwie Piotra Olejniczaka z okolic Stęszewa, jak czystość paszy wpływa na wydajność produkcji mleka. Oto wnioski.

10.07.2022., 00:00h

– Efektywne zbierania materiału na paszę oraz dbanie o czystość już od samego początku gwarantuje wysoką jakość pokarmu dla krów – mówi Patryk Piontek, ekspert marki Claas Polska. Każdy 1% zanieczyszczeń w paszy więcej powoduje zmniejszenie jej wartości energetycznej, a co za tym idzie zmniejszeniem wydajności mleka. Dlatego warto zadbać o cały proces zbierania materiału na pasze już od samego początku. – Potwierdzenie tej tezy sprawdzaliśmy na polach gospodarstwa rolnego w Zamysłowie, w okolicach Stęszewa, gdzie korzystając z gościnności Piotra Olejniczaka prowadzone było koszenie lucerny z użyciem kosiarki Claas Disco. Główną domeną w gospodarstwie jest hodowla krów. Stado liczy 260 sztuk bydła z czego ponad 100 to krowy dojne mówi Patryk Piontek.

Podnosimy wydajność krów

Areał gospodarstwa to około 110 ha, a główne uprawy to kukurydza na kiszonkę, buraki cukrowe, pszenica, jęczmień, pszenżyto, łąki i lucerna. Jednym z głównych kierunków jest hodowla bydła mlecznego, która rocznie daje ponad milion litrów mleka, średnio 11 600 litrów rocznie na sztukę. – Gospodarstwo prowadzę razem z ojcem już 7 lat, w tym czasie udało nam się podnieść wydajność krów mlecznych o około 1000 litrów na sztukę. Bardzo dobrze wiemy, że mleczność krowy jest mocno uzależniona od jakości pokarmu jaki pobiera – wyjaśnia Piotr Olejniczak 

Trzy pokolenia

Warto podkreślić, że gospodarstwo prowadzone jest już od 3 pokoleń. Od 2015 roku formalnym właścicielem gospodarstwa jest Piotr Olejniczak, syn Henryka. „Obecnie użytkujemy 110 hektarów, z czego połowa to własność, a resztę stanowią dzierżawy, w tym 11 hektarów z KOWR” – komentuje gospodarz. Warto podkreślić, że od 36 lat gospodarstwo jest pod oceną użytkowości mlecznej, prowadzoną przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Dzięki takiemu rozwiązaniu ojciec i syn mają twarde dane do efektywnego zarządzania stadem. 

Doposażenie gospodarstwa

Gospodarstwo jest bardzo sprawnie zarządzane, a rodzina Olejniczaków od wielu lat korzysta z możliwości rozwoju. W 2006 roku pozyskano pierwsze dofinansowanie unijne na zakup maszyn w ramach programu “Modernizacji gospodarstw rolnych”. Piotr Olejniczak uczestniczył najpierw w programie “Premia dla młodego rolnika”, a potem także w tzw.  „modernizacji”. W pierwszej kolejności, przy wsparciu unijnych środków, udało się kupić dwa ciągniki, wykonać płytę obornikową i zbiornik na gnojówkę. W dalszej kolejności rolnicy rozbudowali oborę i wybudowali sześć silosów na kiszonkę z kukurydzy i trawy, kupili samojezdny wóz paszowy oraz utwardzili teren wokół budynków.

Produkcja kiszonki i czystej paszy

Produkcja roślinna w gospodarstwie jest całkowicie podporządkowana hodowli bydła mlecznego. W tym roku rolnicy obsiali 50 ha kukurydzą, 18 ha stanowi lucerna, a 25 ha użytki zielone. Nie bez znaczenia jest efektywne koszenie i zbieranie materiału na paszę. „Staramy się użytki zielone utrzymywać w wysokiej kulturze. Są wapnowane, nawożone obornikiem, wałowane i podsiewane” – wyjaśnia Piotr Olejniczak. Przy koszeniu traw i lucerny bardzo ważne jest to, aby już od samego początku dbać o jej czystość. Jak mówią obaj gospodarze podstawa to dobra kondycja lucernika, tak żeby powierzchnia była w miarę równa, nie było kretowin itp.

Active Float - hydropneumatycznego zawieszenie 

– Podczas spotkania z rolnikiem dowiedzieliśmy się, że lucernę tną zawsze na wysokość „czterech palców”, aby miała jak odbić oraz żeby nie ciąć zbyt nisko – mówi Patryk Piontek, ekspert Claas. Rolnik robi to na podstawie swoich doświadczeń, ustawiając kąt kosiarki ręcznie, ale zamiast tego można jednak zastosować specjalne płozy do kosiarki – dodaje Piontek. Na tym etapie bardzo ważny jest odpowiedni docisk kosiarki do podłoża – w zależności od tego czy powierzchnia jest sucha i twarda, czy może mokra i „lekka”. W maszynach marki Claas operatorów wspiera w tym sprawdzony system hydropneumatycznego zawieszenia Active Float, który dba o to by nie uszkadzać darni i chronić zbieraną paszę przed zanieczyszczeniami. Duży wpływ na czystość paszy ma także zastosowana w kosiarkach Claas belka tnąca Max Cut. – Dzięki temu, że kosiarka ma skrobaki na listwie tnącej, które na bieżąco ja czyszczą, powoduje to, że stare zabrudzenie nie przedostaje się do pokosu – komentuje ekspert firmy Claas.

Jakość cięcia

Max Cut charakteryzuje się przede wszystkim specjalnym ukształtowaniem oraz tym, że jest wytłoczona z jednego elementu. Dzięki falistej formie tarcze belki umieszczone są bardziej z przodu, co zapewnia lepszą jakość cięcia w każdych warunkach. Szeroki tunel między płozami, jak również ich specjalny kształt zapewnia zwiększone samooczyszczenie, a tym samym wysoką jakość paszy. Koncepcja listwy i stale smarowane elementy napędu upraszczają konserwację i zapewniają najlepszą stabilność i wytrzymałość.

Wyraźny wzrost mleczności

Jak widać zastosowanie odpowiednich narzędzi marki Claas w gospodarstwie rodziny Olejniczaków, którzy obecnie używają kosiarki Disco, przetrząsacza Volto oraz dwóch ciągników Claas pozwala na optymalizację zbioru materiału na sieczkę oraz zachowanie pożądanej jakości i czystości. Efektem jest bardzo wyraźny wzrost produkcji mleka z 10 000 do 11 600 litrów na sztukę, a także wysoka jego jakość badana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

opr. jj

27. maj 2024 13:35