... no właśnie o czym? Chyba każdy wie o co chodzi. No jasne - o diagnostykę i konserwację kombajnu, w tym przypadku maszyn Claas. A co może się zdarzyć jeśli w ferworze pracy odstawimy kombajn i przyjrzymy się mu dopiero w kolejnym roku przed żniwami?
Kontrola pożniwna Claasa
Wyjeżdżając do pracy na jaw mogą wyjść niespodziewane usterki wynikające choćby ze zużycia maszyny. Aby tego uniknąć wiodący producenci kombajnów lub sieczkarni oferują m.in. kontrolę pożniwną. To o tyle ważne, że zbiór kukurydzy zdecydowanie bardziej obciąża maszynę niż żniwa w lecie.
200 punktów kombajnu
– Ograniczenie ryzyka awarii to podstawowe zadanie dla właściciela maszyny. W przypadku naszej marki kontrola pożniwna polega na sprawdzeniu aż 200 punktów kombajnu Claas, wywiadzie z operatorem na temat pracy maszyny oraz precyzyjnej diagnostyce, podczas której jesteśmy w stanie znaleźć i wyeliminować większość usterek, które pojawią się w żniwach – wyjaśnia Krzysztof Burdziuk, kierownik serwisu Claas Polska.
Zużycie części
Jak dodaje, podczas pomiarów kontrolnych ocenia się zużycie części, kwalifikując je do dalszego użytku lub wymiany. To właściciel kombajnu decyduje, które części wymienić. Ma możliwość ich zamówienia z dużym wyprzedzeniem, uzyskując atrakcyjne warunki cenowe. Co więcej, systematycznie przeprowadzane kontrole ograniczają kosztowne naprawy lub remonty podzespołów.
Firma wyjaśnia, że koszty ewentualnej wymiany części można również ograniczyć, korzystając z oferty części eksploatacyjnych Silver Line, którą Claas przygotował do starszych modeli kombajnów, np.: Dominator, Mega i Medion. Oferta dotyczy przede wszystkim pasów napędowych.
Aktualizacja oprogramowania
Kontrola pożniwna umożliwia również aktualizację oprogramowania oraz kalibrację i optymalizację kombajnu lub sieczkarni pod określony rodzaj prac. W przypadku ekspertów serwisowych dealerów Claas, priorytetowo zwracamy uwagę na te punkty kombajnu, które decydują o bezpieczeństwie pracy. Serwis wyjaśnia: "Zalecamy zamówienie części z dużym wyprzedzeniem, co znacznie ogranicza koszty.". W przypadku zbioru kukurydzy podczas kontroli trzeba zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na sita, zbiornik ziarna i przenośniki. Po wyczyszczeniu i zakonserwowana maszyna będzie gotowa do garażowania.
Coroczny serwis
W wielu gospodarstwach kontrola pożniwna przeprowadzana jest co roku. Serwis weryfikuje dokładnie maszynę i kieruje się sugestiami już wcześniej odnotowanymi przez operatora w czasie żniw. Kontrola wykonywana jest bezpłatnie, pokrywany jest jedynie zakup części i materiałów eksploatacyjnych, które są niezbędne do przeprowadzenia naprawy. Ważne jest również to, że w przypadku odsprzedaży serwisowanego kombajnu jego cena jest wyższa, bo firmowa dokumentacja przeprowadzonej kontroli i napraw stanowi podstawę wyceny maszyny Claas.
opr. jj