StoryEditor

Co zmieniło się w ciągnikach JCB Fastrac?

Firma JCB zaprezentowała ciągniki Fastrac serii 4000 i 8000 z całkowicie nowym układem sterowania.

09.05.2022., 00:00h

Ciągniki iCON są wyposażone w:

  • nowy podłokietnik iCON z regulowanym 12-calowym kolorowym ekranem dotykowym
  • system ISOBUS umożliwiający sterowanie współpracującymi maszynami i  narzędziami za pomocą ekranu dotykowego
  • w pełni zintegrowane prowadzenie GPS i inne funkcje rolnictwa precyzyjnego
  • inteligentne sterowanie skrzynią biegów zapewniające większą wydajność układu napędowego, doskonały komfort jazdy oraz możliwość indywidualnego wyboru pomiędzy sterowaniem skrzynią biegów "Classic" i "Pro"
  • wielofunkcyjny joystick pomocniczy z proporcjonalnym sterowaniem hydraulicznym i dowolnie konfigurowalnymi przyciskami, a także przełącznik kołyskowy (z możliwością wyboru funkcji) ze sterowaniem proporcjonalnym
  • pamięć do 50 różnych profili użytkownika dla różnych maszyn, sterowników i sekwencji na uwrociach

Nowy  podłokietnik

Najbardziej widocznym elementem zmian jest nowy podłokietnik iCON z 12-calowym kolorowym ekranem dotykowym, który można umieścić bezpośrednio przed elementami sterującymi, aby uzyskać do nich szybki dostęp, lub przesunąć na bok, aby zapewnić maksymalną widoczność przez dużą przednią szybę Fastraca.

Na podłokietniku znajduje się nowy joystick główny oraz regulowane dźwignie hydrauliczne z odpowiednimi oznaczeniami kolorystycznymi do proporcjonalnego sterowania elektrozaworami układu hydrauliki zewnętrznej, WOM i podnośnikami. Funkcje hydrauliczne można dowolnie przypisywać do pięciu przycisków na głównym joysticku, a także do pomocniczego joysticka z czterema przyciskami oraz przełącznika kołyskowego ze sterowaniem proporcjonalnym. Podświetlenie LED wskazuje, który zawór regulacyjny jest przypisany do którego elementu sterującego.


12-calowy ekran dotykowy

Nowy 12-calowy ekran dotykowy wyświetla kluczowe informacje, a widok jest podzielony na pięć stron. Oprócz szczegółowego podglądu parametrów pracy ciągnik, na ekranie możemy regulować nastawy dla maksymalnie sześciu przednich i tylnych par złączy hydraulicznych. Dwie inne strony wyświetlacza zawierają ważne informacje o stanie pojazdu, a także widok z kamery i uniwersalny terminal magistrali ISO.

Piąty widok poświęcony jest systemowi prowadzenia równoległego i pozostałym opcjom rolnictwa precyzyjnego. Bezpośrednio przed kierowcą znajduje się również nowo opracowany, w pełni cyfrowy, 7-calowy wyświetlacz pokazujący prędkość i obroty silnika, a także najważniejsze informacje o stanie pojazdu.


Zintegrowane systemy ISOBUS i GPS

Nowa infrastruktura elektroniczna umożliwia sterowanie tylnym i przednim osprzętem za pomocą wspólnej strony na ekranie dotykowym, a joystick pomocniczy zapewnia dodatkowe opcje sterowania osprzętem.

Dostępny jest również w pełni zintegrowany system prowadzenia równoległego oparty o sygnał GPS, składający się z odbiornika Novatel Smart-7, sterownika i interfejsu użytkownika dostosowanego do potrzeb ciągników JCB, z opcjami Section Control i Variable Rate Control. Nowy, w pełni automatyczny system klimatyzacji z czujnikiem światła i monitorowaniem temperatury w kabinie zdaniem producenta szybko reaguje na zmieniające się warunki tak, aby zapewnić komfortowe środowisko pracy. Podobnie jest z nowym podgrzewanym i wentylowanym fotelem z zawieszeniem pneumatycznym.

 

opr. ap

fot. firmowe

 

23. czerwiec 2024 05:52