StoryEditor

Co nowego w rozrzutnikach Bergmann?

Adapter V-Spread, poprawa dokładności wysiewu i połączenie z platformą agrirouter to główne propozycje firmy Bergmann na nadchodzący sezon.

18.02.2022., 00:00h

V-Spread dostępny dla rozrzutnika TSW 2140 E

Opatentowany adapter V-Spread o szerokości roboczej do 36 metrów, po raz pierwszy został zaprezentowany na targach Agritechnica 2019. Początkowo był montowany w dwuosiowych rozrzutnikach serii TSW 5210 i TSW 6240 i do trzyosiowym TSW 7340 S. Od sezonu 2022 V-Spread będzie dostępny również dla rozrzutnika TSW 2140 E.
Według  Bergmanna, połączenie ułożenia tarcz rozrzucających w kształcie litery V poprzecznie do kierunku jazdy z jednoczesnym zwiększeniem średnicy tarcz rozsiewających umożliwia równomierny rozdział materiału na tarczach rozsiewających i tym samym równomierny rozrzut na polu.
Adapter jest napędzany przez wał przegubowo-teleskopowy. W porównaniu z przekładnią łańcuchową, taki rodzaj napędu jest cichszy. Oprócz tego konserwacja jest mniej skomplikowana. Z tego względu Bergmann oferuje taki układ napędowy we wszystkich rozrzutnikach, od najmniejszego do największego.

Większa dokładność aplikacji dzięki ExaRate

Bergmann zaprezentował również nowy, opcjonalny system wagowy ExaRate, dostępny od przyszłego sezon. Według producenta,  ExaRate umożliwia jeszcze dokładniejszą aplikację nawozów organicznych niż przy użyciu poprzedniego systemu ważenia.
ExaRate jest zintegrowany z ISOBUS, na bieżąco rejestruje ubytek masy ze skrzyni ładunkowej i porównuje je z podaną dawką wysiewu (t/ha). Rzeczywista dawka jest automatycznie dopasowywana do założonej dawki. W systemie sterowania Bergmann istnieje również możliwość zarządzania specyficznego dla danego miejsca za pomocą map aplikacyjnych (Variable Rate Control - VRC).

Współpraca z  agrirouter

Bergmann jest partnerem w konsorcjum agrirouter (platformy pozwalającej łączyć dane z systemów telematycznych różnych producentów) od 2020 roku. Jeśli maszyny Bergmann są wyposażone w magistralę ISOBUS i terminal CCI 800, CCI 1200 lub inny terminal obsługujący ISOBUS i agrirouter, dane maszyny, położenie i zlecenia w formacie ISO XML można wygodnie przesyłać  za pośrednictwem terminala i agriroutera. Użytkownik może zdefiniować w agrirouterze, które dane powinny być przesyłane do różnych programów rolniczych.

Opr. ap
Fot. firmowe
21. maj 2024 06:47