StoryEditor

Ciągniki Deutz-Fahr 5D TTV z normą Stage V

To zaawansowane technologicznie ciągniki wyposażone w układy hydrauliczne load-sensing i szereg innych funkcji.

11.05.2022., 00:00h

Nowe modele mają niezależną amortyzację kół przedniej osi i kompletny pakiet rozwiązań rolnictwa precyzyjnego, obejmujący w pełni zintegrowane systemy automatycznego prowadzenia oraz aplikacje, zaprojektowane z myślą o potrzebach rolnictwa przyszłości.

Moc i moment obrotowy

Producent informuje, że nowe, kompaktowe silniki FarMotion 45 Stage V są jeszcze mocniejsze i bardziej oszczędne niż poprzednia generacja. Czterocylindrowe jednostki napędowe w modelach serii 5D TTV wyposażono np. w elektronicznie sterowany wentylator ze sprzęgłem wiskotycznym i filtry powietrza Power Core. Kompaktowe wymiary układu oczyszczania spalin pozwoliły na zastosowanie zwężonej i pochylonej pokrywy silnika, co istotnie wpływa na widoczność dla operatora. Każda z wersji silnika FarMotion 45 generuje wyższy niż dotychczas moment obrotowy i moc szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika. Model 5115 D TTV oferuje moc 126 KM, przy uruchomionej funkcji doładowania boost.

Niskie obroty silnika

Przekładnia TTV płynnie przenosi napęd na koła w każdych warunkach. Modele 5D TTV mogą poruszać się z prędkością 40 km/h przy prędkości obrotowej silnika zaledwie 1730 obr./min. Podłokietnik Max Com służy do sterowanie wszystkimi głównymi funkcjami napędu ciągnika. W standardzie WOM ma wymienną końcówkę wałka i funkcję Auto WOM, która automatycznie włącza/wyłącza napęd WOM w zależności od położenia ramion podnośnika. Standardowo dostępne są trzy prędkości WOM tylnego– 540-540 Eco 1000 obr./min. Opcjonalnie dostępny jest tylny WOM synchro i przedni WOM o prędkości 1000 obr./min. Funkcja aktywnego hamulca postojowego "Power Zero" i hydrauliczny hamulec postojowy HPB stanowią uzupełnienie serii 5D TTV.

Aktywny układ hydropneumatyczny

Ciągniki mają m.in. niezależną amortyzację kół przedniej osi, to układ aktywny, hydropneumatyczny, który zapewnia komfort i stabilność w trakcie jazdy. Na komfort wpływa też funkcja Anti-dive, która przeciwdziała „nurkowaniu” przodu ciągnika podczas hamowania, oraz funkcją Anti-roll, która automatycznie dostosowuje sztywność siłowników układu podczas pokonywania zakrętów, celem jest stabilność i przyczepność. Standardem w całej gamie są również hamulce tarczowe na wszystkich 4 kołach, układ hamulcowy PowerBrake oraz elektrohydraulicznie załączany napęd na 4 koła i blokady mechanizmów różnicowych z możliwością 100% blokady.

Hydraulika

Seria 5D TTV wyposażona jest w modułowe układy hydrauliczne, z pompą o wydajności 84 l/min w standardzie. Opcjonalnie dostępna jest pompa load-sensing, która zapewnia pełne 100 l/min już przy prędkości obrotowej silnika wynoszącej 1850 obr./min, co umożliwia efektywną pracę nawet z maszynami hydraulicznymi o dużym zapotrzebowaniu na olej. Ciągniki Deutz-Fahr 5D TTV dostępne są z maksymalnie pięcioma tylnymi obwodami hydrauliki i wolnym powrotem oleju. Cztery obwody mogą być zamontowane centralnie, przy kabinie jako opcja. Elektronicznie sterowany podnośnik tylny jest standardowo wyposażony w zewnętrzne przyciski sterowania, umieszczone na lewym tylnym błotniku. Podnośnik oferuje także funkcję aktywnego tłumienia drgań. Dostępne są dwie wersje podnośnika tylnego: standardowa o udźwigu 4310 kg oraz kompaktowa (węższa) o udźwigu 3660 kg. Opcjonalny podnośnik przedni ma udźwig do 2100 kg.

Kabina 

Czterosłupkowa kabina oferuje ergonomię i komfort, dzięki takim elementom wyposażenia standardowego, jak w pełni regulowana kolumna kierownicy, deska rozdzielcza regulowana razem z kołem kierownicy, wygodny fotel z szeregiem regulacji i amortyzacją pneumatyczną, a także specjalne hydrauliczne zawieszenie kabiny Hydro Silent-Block. InfoCentre Pro, z 5-calowym ekranem, wyświetla informacje niezbędne do obsługi maszyny w przejrzysty sposób i pozwala operatorowi łatwo konfigurować liczne funkcje. Obsługę wszystkich funkcji można usprawnić dzięki opcjonalnemu 8-calowemu ekranowi iMonitor. Kabina jest również dostępna z systemem filtracji kategorii 4, który zapewnia bezpieczną pracę podczas zabiegów ochrony roślin, a dach z otwieranym tylnym panelem zapewnia dobrą widoczność do tyłu.

Rolnictwo precyzyjne

Nowa seria 5D TTV jest dostępna z różnymi rozwiązaniami systemów rolnictwa precyzyjnego, co wpływa na wydajność pracy i mniej męczy operatora. Nowa seria 5D TTV Stage V może być wyposażona w pełni zintegrowany system automatycznego prowadzenia, interfejs do obsługi maszyn  ISOBUS, aplikacje do zarządzania danymi i zarządzania flotą.

opr. jj

18. maj 2024 14:40