Jeśli ciągnik i współpracująca z nim maszyna wyposażone są w system ISOBUS można skorzystać z wielu automatycznych dobrodziejstw. Jednym z nich jest TIM (Trator Implement Management), który sprawia, że maszyna może sterować traktorem. To dobre rozwiązanie, np. podczas zbioru słomy lub zielonki prasą zwijającą.
Certyfikat zgodności
Aby system dobrze funkcjonował powinien być certyfikowany przez AEF. Jak informuje Kubota, fundacja AEF (Agricultural Industry Electronics Foundation) ogłosiła, że prasa i ciągnik M7003 marki Kubota uzyskały certyfikat zgodności z TIM. Jako międzynarodowa organizacja zajmująca się innowacjami technologicznymi w rolnictwie, AEF jest uprawniona do testowania i kontrolowania, czy producenci spełniają wymagania protokołu TIM.
Ciągnik i prasa marki Kubota
Wspomniany certyfikat dla zestawu składającego się z nowej serii traktorów M7003 Premium KVT oraz prasy TIM BV5xxx. Podczas pracy Kubota M7003 komunikuje się z prasą, pozwalając jej sterować funkcjami ciągnika: WOM, hydraulika i prędkość jazdy. Producent wyjaśnia, że flagowy traktor Kubota może wydajnie współpracować również z innymi certyfikowanymi przez AEF rozwiązaniami działającymi w standardzie TIM.
Dwustronna komunikacja
Kubota TIM to protokół, który umożliwia dwustronną komunikację pomiędzy ciągnikami i narzędziami, pozwalając im sprawnie współpracować i ograniczając szanse wystąpienia błędu ludzkiego.
Wygodna praca i wysoka wydajność
Technologia TIM wpływa korzystnie na komfort pracy traktorzysty przez automatyczne wykonywanie powtarzających się czynności. Prasa dostarcza ciągnikowi informacji w czasie rzeczywistym, co oznacza, że nie trzeba sprawdzać stanu beli, aby zakończyć jej prasowanie. Po osiągnięciu zadanej średnicy beli, ciągnik zatrzyma się, aby ją wyładować, zawsze utrzymując ten sam poziom gęstości, a tym samym osiągając najwyższą wydajność pracy.
opr. jj