StoryEditor

Całkowita neutralność, czyli spełnienie marzeń

Projekt “Polestar 0”, to koncepcja, której celem jest stworzenie całkowicie neutralnego dla klimatu pojazdu do 2030 r. Do sojuszu przyłącza się firma ZF.

12.03.2022., 00:00h

Prace nad stworzeniem takiego pojazdu rozpoczną się po trwającej niespełna trzy lata wstępnej fazie rozwoju. Polestar, założony przez Volvo i Geely, koncentruje się na współpracy między poszczególnymi branżami, aby sprostać wyzwaniu zerowej emisji netto. Producent pojazdów elektrycznych nawiązuje obecnie współpracę z dostawcami branży motoryzacyjnej, instytucjami badawczymi, startupami, inwestorami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi.

Tu nie chodzi o sadzenie drzew

Firma ZF przyłącza się do sojuszu obejmującego całą branżę dostawców i instytucji badawczych. W centrum uwagi cały cykl życia pojazdu: od zaopatrzenia w materiały, przez produkcję i eksploatację, aż po recykling. Głównym zadaniem jest wyeliminowanie emisji w całym cyklu życia pojazdu, a nie rekompensowanie ich przez sadzenie drzew czy kupowanie kredytów emisyjnych.

Elektryczne układy napędowe

Aby wnieść konkretny wkład w "Projekt Polestar 0", firma ZF początkowo skupi się na opracowywaniu, pozyskiwaniu i produkcji elektrycznych układów napędowych, które aspirują do osiągnięcia maksymalnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jako kolejny cenny wkład, grupa oferuje również swoją wiedzę na temat systemów oraz najbardziej wszechstronną gamę produktów w branży, obejmującą nie tylko technologię układów napędowych, ale również technologię podwozia, jak również technologię bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego.

Mniej emisyjna produkcja materiałów

Rozwiązania opracowane w ramach "Projektu Polestar 0" mogą mieć oddziaływanie daleko wykraczające poza sektor motoryzacyjny. Nowe, mniej emisyjne procesy produkcji materiałów takich jak szkło, stal i aluminium mogą przyczynić się do dekarbonizacji kolejnych gałęzi przemysłu, a tym samym przynieść korzyści całemu społeczeństwu.

Jak wyjaśnia Stephan von Schuckmann, członek zarządu ZF, odpowiedzialny za dział Electrified Powertrain Technology. "Program ZF obejmuje wszystkie aspekty, od zaopatrzenia w materiały, przez produkcję, aż po pełny cykl życia wszystkich naszych produktów. Do 2040 roku firma ZF stanie się naprawdę neutralna dla klimatu."

opr. jj

27. maj 2024 21:59