Technika rolnicza kwitnie, tak można podsumować dane branżowego stowarzyszenia VDMA, które informuje, że sprzedaż niemieckiej produkcji w tym sektorze wzrośnie w 2021 r. o 14 procent.
"Oznacza to, że po raz pierwszy przebijemy granicę 10 miliardów euro w krajowym zakładzie produkcyjnym. Na poziomie europejskim i światowym branża wykazuje podobnie wysoki poziom wzrostu ze stopą wzrostu wynoszącą odpowiednio 10 i 12 procent", mówi dyrektor zarządzający stowarzyszenia dr Bernd Scherer. Nowy rekord opiera się na solidnych podstawach, ponieważ napływające zamówienia już drugi rok z rzędu wykazują dwucyfrowy wzrost.
Dalszy wzrost
Według ostatniego badania branżowego, menedżerowie najwyższego szczebla w europejskim przemyśle maszyn rolniczych oczekują dalszego wzrostu. Zarówno obecna koniunktura, jak i prognozy na najbliższe sześć miesięcy są konsekwentnie pozytywne.
"Fabryki pracują na pełnych obrotach, a portfel zamówień w branży odpowiada obecnie okresowi produkcji wynoszącemu prawie sześć miesięcy - nigdy nie mieliśmy wyższej wartości", mówi Scherer.
Chiński wyjątek
Warto zauważyć, że boom maszyn rolniczych w bieżącym roku rozciąga się na prawie wszystkie rynki zbytu na całym świecie. Jedynym znaczącym wyjątkiem są obecnie Chiny. "Nasi analitycy spodziewają się jednak ogromnych efektów doganiania w 2022 roku, zwłaszcza w Azji Wschodniej, w połączeniu z silnym wzrostem rozłożonym na cały rok", podkreśla Bernd Scherer.
W Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie, czyli na głównych rynkach maszyn rolniczych o ugruntowanej pozycji, istniejący trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się również w 2022 roku.
Wąskie gardła w zaopatrzeniu
Jednak z powodu globalnych wąskich gardeł w zaopatrzeniu w sektorze komponentów dochodzi do okresowego spowolnienia produkcji. Ciągłe problemy z dostawami są najistotniejszym powodem niepokoju wśród producentów sprzętu. W przypadku zaopatrzenia w stal trzeba było niekiedy zaakceptować wzrost kosztów o 95 procent w stosunku do średniej długoterminowej, a w przypadku mikroczipów mówi się nawet o pięciokrotnym wzroście cen zakupu.
Światełko w tunelu
"Do tego dochodzą odczuwalne tarcia w logistyce transportu międzynarodowego, gdzie głównym powodem do narzekań są wąskie gardła i opóźnienia", podsumowuje Scherer. Mimo to widać już światełko na końcu tunelu: Eksperci ds. surowców oczekują w najbliższych miesiącach pierwszych oznak odprężenia, szczególnie na rynkach stali. Podobny scenariusz rysuje się w sektorze logistyki, który po dołku spowodowanym pandemia stopniowo wraca do normalnego poziomu.
Przemysł maszyn rolniczych
W Stowarzyszeniu Maszyn Rolniczych VDMA zrzesza się 180 producentów innowacyjnych maszyn rolniczych, ciągników i systemów oprogramowania. Przemysł maszyn rolniczych, zatrudniający 125 000 pracowników w Europie, z czego około 30 000 w samych Niemczech, jest jednym z wiodących sektorów przemysłu budowy maszyn i urządzeń.
opr. jj