StoryEditor

Barometr nastrojów

Branża maszyn i urządzeń rolniczych

21.10.2020., 00:00h

Na przełomie września i października 2020 r. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła badanie dotyczące obecnej i przewidywanej koniunktury w branży.

To cykliczne badanie powtarzane co pół roku prowadzone jest od czerwca 2014 roku. Jej efektem jest wartość liczbowa – barometr, który obrazuje nastroje panujące w branży maszyn i urządzeń rolniczych.

Nieco lepiej

Wartości poniżej zera świadczą o przewadze nastrojów pesymistycznych. Taką sytuacje mamy już od kwietnia zeszłego roku, kiedy to indeks po okresie pozytywnych oczekiwań ponownie miał ujemne wartości. W ostatnim cyklu badania jest zdecydowanie więcej pozytywnych odpowiedzi niż pół roku wcześniej. Nadal jednak indeks jest poniżej zera co świadczy o przewadze pesymistycznych nastrojów.

Początek pandemii

Jak informuje Izba, w poprzednim cyklu badania, które przeprowadzone było w kwietniu br. mieliśmy do czynienia z nietypową sytuacją, Był to początek pandemii koronawirusa, a zatem w branży panowały negatywne nastroje i wielkie obawy co do przyszłości. Obecnie nadal zmagamy się w pandemią, jesteśmy natomiast po sezonie. Minione lato łaskawe było dla rolników. Szczęśliwie nie mieliśmy do czynienia z kryzysami związanymi z siłami natury. Rolnicy nie musieli zmagać się z podtopieniami czy klęskami suszy jak rok wcześniej. PIGMiUR podkreśla, że dobre plony przełożyły się zapewne na chęć rolników do inwestycji w gospodarstwa.

Badanie w kwietniu i październiku

Wyniki z oceny I półrocza 2020 dla branży rolniczej (badanie z października2020 r.) są bardzo podobne do tych jakie uzyskaliśmy w kwietniu 2020 r. Tu jeszcze optymizmu nie widać. Można wręcz zaobserwować wzrost negatywnych odpowiedzi – wzrósł odsetek odpowiedzi, że II półrocze 2019 r. było złe lub bardzo złe dla branży. Zmniejszył się natomiast odsetek firm uważających, że było bardzo dobre lub dobre.

Przyszłość

Inaczej wyglądają wyniki, gdy pytamy o przyszłość. Pół roku temu dominowały zdecydowanie negatywne odpowiedzi. Niecałe 8% badanych twierdziło, że koniunktura w branży się poprawi a ponad 76%, że się pogorszy lub zdecydowanie pogorszy. Obecnie oceny rozłożyły się niemal równomiernie. 31% badanych uważa, że koniunktura się poprawi, 35%, że nie ulegnie zmianie i nieco ponad 33%, że się pogorszy.  

opr. jj

23. listopad 2024 22:23