Spółka BAG Polska z Krzemieniewa od wielu lat oferuje sprzęt do magazynowania pasz. Początkowo firma koncentrowała się na zachęceniu rolników do nowej metody magazynowania wysłodków buraczanych. Celem było przechowanie ich w elastycznych rękawach foliowych. Początkowo do takiej formy składowania sceptycznie podchodzili nie tylko rolnicy, ale też cukrownie. Wynikało to z tego, że cukrownie musiały udostępnić na te cele trochę inne wysłodki buraczane, niż dotychczas oferowały: nie mokre (10-12% s.m.), ale prasowane (20-24% s.m.).
Wysłodki w rękawach
W 1998 r. jednym z pierwszych użytkowników technologii zakiszania pasz w rękawach była grupa kilku gospodarstw, które dostarczały swoje buraki do Cukrowni Gostyń należącej już wówczas do koncernu Pfeifer & Langen. Wtedy BAG Polska zapakowała i zakisiła ok. 2000 ton prasowanych wysłodków buraczanych do rękawów foliowych. Za taką paszą „opowiedziały się” krowy, szybko ją pobierając. Wzrosła ich mleczność, co miało istotny wpływ na podpisanie pierwszego kontraktu na sprzedaż prasy silosującej AG Bagger G7000 przez Hodowlę Roślin „Szelejewo”. W kolejnych latach liczba użytkowników tej technologii stopniowo rosła.
Rękawy o mniejszej średnicy
W 2003 r. firma z Krzemieniewa – między Lesznem a Gostyniem – wprowadziła na rynek zmodyfikowaną prasę silosującą Budissa Bagger. Taką maszyną można było pakować wysłodki nie tylko do dużych rękawów foliowych o średnicy 2,7m, ale też mniejszych – 1,95 m. Zmiana średnicy rękawa sprawiła, że wzrosło zainteresowanie taką metodą przechowywania wysłodków przez średnie i mniejsze gospodarstwa. Sukcesywnie ożywił się rynek usług rolniczych w tym zakresie. Kolejnym etapem w rozwoju firmy było zakiszania w rękawach także innych pasz. Mowa tu o traw ach, lucernie, całych roślin zbóż czy kukurydzy, a także młóta browarnianego. Te kiszonki zawsze się udawały, bo dzięki hermetyczności rękawa i niewielkiej powierzchni wybierania z niego paszy, można zminimalizować straty niemal do zera.
Nie ma kosztów suszenia
BAG Polska wspólnie z fińskim i czeskim producentem gniotowników oraz śrutowników walcowych przedstawiła nową maszynę typu Crimper-Bagger. Dzięki temu można zaoszczędzić na wysokich kosztach suszenia ziarna. Można je przecież podawać zwierzętom w formie mokrej, jako rozdrobnione zakiszone ziarno. To spora oszczędność dla gospodarstw jeśli zbierają wilgotnego ziarna z pola i bezpiecznie go magazynują w hermetycznych rękawach. Poza tym w rękawach można magazynować zboża i całe ziarno kukurydzy.
Później firma zaoferowała 7-warstwowe rękawy foliowe (X-Treme), które zachowują wszystkie parametry wytrzymałościowe, jak standardowe rękawy foliowe. Co ważne, są przy tym dużo lżejsze i tańsze od tradycyjnych.
opr. jj