StoryEditor

Aż 107 mld euro, ale wzrost... zerowy

Na tyle oceniana jest łączna wartości branży związanej z przemysłem maszyn rolniczych. O tym mówiono na targach Agritechnica.

16.11.2019., 00:00h



Wspomniane 107 mld euro to szacunki analityków VDMA. Wyjaśniają oni jednocześnie, że analiza globalnej sytuacji rynkowej pokazuje, iż trudno będzie oczekiwać wzrostu obrotów. Duży wpływ na branżę ma gospodarka Chin. Jej wyniki były gorsze niż się spodziewano. W minionym roku odnotowano spadek o 11%, co miało negatywny wpływ na cały przemysł.

Istotne znaczenie subwencji

VDMA to Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Rolniczego. Jego dyrektor zarządzający, dr Bernd Scherer, wyjaśnia: „Problem jest dobrze znany, bo większość gospodarstw jest mała. Nie pokrywają swoich kosztów i w dużej mierze zależą od subwencji”. Z drugiej strony rynek amerykański skorzystał ze znacznych ulg podatkowych. To sprawiło, że we minionym roku osiągnął wzrost o 9 procent. Amerykańscy eksperci oczekują stabilnych warunków również w 2019 r. Daje się jednak zauważyć symptomy odwrócenia takiego trendu.

Otwarte współzawodnictwo

„Stany Zjednoczone zaczynają się dusić w wyniku wojny handlowej, którą same zainicjowały. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Brazylia z radością wskoczyła w tę lukę po USA, jako byłego największego eksportera soi. Dla mnie ten podręcznikowy przykład ilustruje, dlaczego na dłuższą metę zawsze opłaca się walczyć o najlepsze rozwiązania w otwartym współzawodnictwie" - mówi Scherer.

Konkurencja pomysłów i rozwiązań

Targi w Hanowerze pokazały, że technika rolnicza podąża ku rozwiązaniom istotnym dla kwestii związanych z klimatem. To przeświadczenie jest również aktualne w emocjonalnej debacie klimatycznej, wyjaśnia dyrektor zarządzający stowarzyszenia: „Aby osiągnąć trwałe postępy w tej dziedzinie, nie trzeba wprowadzać wygórowanych regulacji, ale technologicznie otwartą konkurencję pomysłów i rozwiązań. Nasza branża jest do tego dobrze przygotowana. Nie postrzega siebie jako gracza w obronie, ale takiego, który aktywnie rozwiązuje problemy dostawców sprzętu i usług dla rolników”- mówi Scherer.

O tym, jak duże są dzisiaj możliwości przemysłu maszyn rolniczych, świadczy znaczny postęp w redukcji CO2 i ograniczenie zużycia paliw, co przemysł może naukowo udowodnić.

opr. jj

22. listopad 2024 14:01