r e k l a m a

Partner serwisu

Amazone: wszystko dla szyny siewnej TwinTeC

Amazone: wszystko dla szyny siewnej TwinTeC

Raport z pracy agregatem uprawowo-siewnym Avant 6002-2.

Szyna siewna

FTender to nazwa nowego zbiornika czołowego. Jest też unowocześniona wersja kultywatora wirnikowego KG 6002-2. Firma Amazone opracowała je specjalnie dla szyny siewnej TwinTeC. Właśnie takim zestawem o szerokości 6 m zasialiśmy żyto.

Trzy jednostki

Avant to nazwa, którą firma Amazone zarezerwowała dla zestawu uprawowo-siewnego, który składa się ze zbiornika czołowego, kultywatora wirnikowego i szyny siewnej z tyłu. Różnice w stosunku do poprzedniej wersji 6001-2 kryją się w oznaczeniu typu 6002-2 i dotyczą wszystkich trzech pojedynczych jednostek:

  • zbiornik FTender (dawniej FRS lub FPS).
  • kultywator wirnikowy KG 6002-2 (dawniej KG 6001-2).
  • szyna siewna TSE 6000-2 z redlicą dwutarczową TwinTec (dawniej PS 603-2 z redlicą jednotarczową RoTeC).

Pojemny zbiornik ciśnieniowy

Amazone ma dwa zbiorniki czołowe FTender – jeden o pojemności 1600 l, a drugi 2300 l (różnica w cenie 1800 euro). Obie wersje są również dostępne dla zestawów o szerokości roboczej 3 i 4 m z otwartym systemem dozowania inżektorowego.

r e k l a m a

W przypadku zestawu o szerokości roboczej 6 m trzeba dostarczyć duże ilości nasion do znajdującej się z tyłu szyny siewnej. Wtedy niezbędna jest wersja ze zbiornikiem ciśnieniowym i podwójnym systemem transportowym, który dostarcza ziarno do dwóch głowic rozdzielających. Taki wariant sprawi, że będą Państwo dobrze wyposażeni również podczas siewu kukurydzy, gdy zbiornik będzie wykorzystywany do nawożenia.

Napęd dozowania

Elektrycznie napędzany system dozowania sprawdził się w testach maszyn Cirrus i Centaya. Producent sprytnie rozwiązał sposób wymiany elementów dozujących, zachowując szczelność zbiornika ciśnieniowego, wystarczy zamknąć zasuwę na leju i wymienić kasetę dozującą – świetne rozwiązanie.

Nie mieliśmy uwag do przygotowywania maszyny do siewu. Kompletny zestaw kalibracyjny jest częścią wyposażenia standardowego. Możliwa jest również kalibracja za pomocą smartfonu przez połączenie Blue-tooth i aplikację My SeederApp.

Elastyczniejszy wał oponowy

W celu mniejszego obciążenia osi przedniej ciągnika na polu zalecany jest skrętny wał oponowy, który stanowi doposażenie (dopłata około 6400 euro) i może być używany także osobno. Zbiornik jest wysunięty do przodu o 30 cm, co zwiększa nacisk na przednią oś w czasie jazdy.

Jednak większość ciągników nie jest dopuszczona do ruchu drogowego, jeśli przedni zbiornik jest pełny, wtedy waży około 3,5 t. Kiedy korzysta się ze zbiornika, można skorzystać jeszcze z 20 dodatkowych obciążników po 25 kg każdy. Ale za te 500 kg Amazone każe sobie słono płacić, bo 1500 euro.

Do uzyskania lepszej widoczności w trakcie jazdy na drodze można wygodnie zablokować przedni wał w górnej pozycji i obniżyć zbiornik o 25 cm – świetne rozwiązanie.

System kamer

Za dopłatą nieco ponad 1300 euro siewnik można doposażyć w system kamer po obu stronach zbiornika i wyświetlacz w kabinie. Takie rozwiązanie sprawi, że traktorzysta nie będzie już musiał korzystać z pomocnika podczas manewrów. Certyfikacja nowego systemu wizyjnego jest w toku.

To mniej niż połowa artykułu, całość publikujemy w magazynie „profi” 3/2021 str. 38-41. Zawiera on również ceny i dane techniczne. 

opr. jj

Zobacz także