StoryEditor

Agritechnica 2019: nowa odsłona Pöttinger Jumbo

Podczas zbliżających się targów Agritechnica w Hanowerze, austriacki producent – Pöttinger – zaprezentuje nową odsłonę przyczepy samozbierającej Jumbo.

08.11.2019., 00:00h




Nieprzerwanie od 1963 roku austriacka firma Pöttinger pracuje nad rozwojem przyczep samozbierających. W tym segmencie maszyn jest światowym liderem. Jej flagowy produkt – przyczepa Jumbo – dzięki nowym rozwiązaniom technicznym i nowoczesnemu wzornictwu kolejny raz podnosi poprzeczkę. Na tegorocznych targach Agritechnica firma Pöttinger zaprezentuje kolejną wersję popularnych przyczep samozaładowczych.

Niezawodność to klucz do sukcesu

Okna pogodowe, w którym można zebrać plony stają się coraz krótsze, a wymagania dotyczące maszyn rosną. Regulowany podbieracz z 7 rzędami palców (o grubości 6 mm) i z tarczami krzywkowymi na obydwu końcach zapewnia duży przepływ masy przy wysokiej niezawodności, nawet w trudnych warunkach zbioru. Opcjonalny podbieracz Superlage o szer. roboczej 2,36 m jest dodatkowo wyposażony w koła podporowe składane hydraulicznie. Są one obsługiwane wygodnie z terminala sterującego, aby zmniejszyć szer. transportową do 2,55 m.

Wysoka wydajność Pöttinger Jumbo

Sercem przyczepy Jumbo jest energooszczędny i płynnie pracujący system ładowania Powermatic Plus. Producent deklaruje, że jest przystosowany do pracy z ciągnikami dużej mocy. Za płynny odbiór materiału z podbieracza odpowiada rotor załadowczy z ośmioma spiralnie ustawionymi rzędami zębów. Zęby prowadzą zielonkę przez układ tnący z nożami o długości 34 mm. Ich zoptymalizowany kształt oraz duża powierzchnia zgarniacza wewnątrz komory załadowczej, umożliwiają wysokie zagęszczenie zielonki.

Mocne łańcuchy i szybki wyładunek

Przenośnik podłogowy obniżono o 150 mm, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na moc podczas załadunku przyczepy. Kiedy rozpoczyna się załadunek, na przedniej ścianie formuje się sprasowana masa, która jest następnie przepychana do tyłu przez przenośnik podłogowy. Podczas tej czynności zwarta zielonka jest także podnoszona, dzięki czemu dobrze wypełnia komorę ładunkową.

Pöttinger Easy Move

Tylko bardzo ostre noże gwarantują dobrą jakość cięcia i niskie zużycie energii, a tym samym zwiększoną wydajność. Za to odpowiedzialny jest automatyczny system ostrzenia o nazwie AutoCut. Operator aktywuje go z poziomu terminala, w zależności od stopnia zużycia noży. W rezultacie zapotrzebowanie na moc jest niższe o 15% – nawet do 20% w przypadku kamienistego podłoża. Czas poświęcony na konserwację zespołu tnącego jest znacznie krótszy (wg producenta o ok. 45 min.), ponieważ automatyczne ostrzenie można wykonać w trakcie przerwy operatora. Nie musi on usuwać resztek zielonki z noży przed ich ostrzeniem – tą operację wykonuje grzebień, który oczyszczając przestrzenie między nożami, umożliwia płynny przebieg procesu ostrzenia.

Wymianę noży ułatwia system Easy Move opracowany przez firmę Pöttinger. Zespół tnący jest hydraulicznie odchylany i ustawia się wzdłuż przyczepy. To rozwiązanie jest wygodnie dla operatora.

Nowe rozwiązania w podwoziu

Hydropneumatyczne zawieszenie podwozia w wersji tandem lub tridem, o masie całkowitej odpowiednio 20 i 27 ton, z szerokim rozstawem kół (1085 mm) i na sztywnej osi zapewnia bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Komfort pracy operatora zwiększa precyzyjne dostrojenie zawieszenia przyczepy Jumbo. W zależności od tego czy jest pusta czy z ładunkiem, charakterystyka zawieszenia regulowana jest za pomocą dwóch niezależnych akumulatorów rozmieszczonych po obu stronach maszyny.

– Proces załadunku przyczepy samozbierającej gwarantuje najwyższą jakość zielonki i wysoką wydajność przy zachowaniu niskich kosztów, dzięki optymalnej długości cięcia – w ten sposób, wg. firmy Pöttinger, rolnicy z różnych krajów świata zachwalają przyczepy Jumbo.

Sprawdź także raport z pracy przyczepą Pöttinger Torro Combiline 7010/8010 prezentowany także w magazynie „profi” 5–2019.

opr. aj

02. maj 2024 05:00