StoryEditor

Ziemniaki na słabych glebach

21.05.2020., 00:00h

Ziemniak jest specyficzną rośliną okopową, którą przy spełnieniu pewnych warunków z dobrymi efektami można uprawiać nawet na bardzo słabych glebach.

Aby przekonać się, jak wygląda produkcja ziemniaka jadalnego na takim stanowisku, udaliśmy się do Pawła Kubika, który wraz z synem i wnukiem prowadzi 200-hektarowe gospodarstwo w Starym Kramsku (woj. lubuskie), nastawione wyłącznie na produkcję roślinną. Ziemniak jest jedną z ważniejszych upraw w gospodarstwie, dzięki wypracowanej przez lata technologii uprawy daje wysokie plony dobrej jakości. W skład gospodarstwa wchodzą głównie gleby klas V i VI, niewiele jest gleb IV klasy. Ziemniaki trafiają na gorsze ziemie, ponieważ lepsze są gliniaste i zakamienione. Na takich glebach zbiór jest bardzo utrudniony. – Ziemniaki nie potrzebują dobrych gleb, dla uzyskania wysokich plonów niezbędna jest jedynie odpowiednia ilość wody. W mokre lata ziemniaki nawet lepiej plonują na słabych glebach – mówi rolnik.

Przygotowanie pola

W gospodarstwie jest realizowany program rolnictwo zrównoważone, który wymusza uprawę na danym polu w ciągu 5 lat roślin z 3 różnych grup. – Ziemniaki z reguły trafiają na stanowisko po zbożach, zdarza się sadzenie po rzepaku, jednak jest to gorsze stanowisko. Sprawdzają się również stanowiska po łubinie – mówi rolnik. Pod ziemniaki stosowana jest tradycyjna uprawa płużna, gdyż ziemniaki lubią luźną ziemię. – Uproszczoną uprawę stosuję jedynie po zbiorze ziemniaków. Pod uprawę rzepaku wykonuję zawsze orkę, gdyż w tym rejonie rzepak w technologii uproszczonej wypada zdecydowanie gorzej niż w tradycyjnej uprawie. Jest duży problem z samosiewami zbóż, które są przyczyną słabszych wschodów i osłabienia rzepaku – opowiada rolnik. Po zbiorze zbóż na słomę trafia RSM w ilości 60 l/ha lub gnojowica dla lepszego rozkładu słomy. Następnie wykonywane jest talerzowanie i siew poplonu. Co roku poplon jest siany na około 60 ha. Część poplonów jest siana w ramach programu rolnośrodowiskowego, natomiast reszta w ramach zazielenienia. Mieszanka poplonowa wedle jego wymagań składa się z facelii, gorczycy oraz owsa.

Więcej o uprawie ziemniaków można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 6/2016

21. listopad 2024 13:26