W ostatnim dziesięcioleciu, czyli od czasu przystąpienia Polski do UE, na krajowym rynku nasiennym pojawiło się wiele nowych odmian ziemniaka. Większość z nich została wpisana do krajowego rejestru (KR) na podstawie dwuletnich badań przeprowadzonych na terenie naszego kraju.
W doświadczeniach PDOiR ziemniaka są testowane odmiany jadalne i skrobiowe, z pominięciem odmian przydatnych dla przetwórstwa na frytki i chipsy. W latach 2013–2014 w ponad czterdziestu punktach doświadczalnych w zróżnicowanych warunkach środowiskowych przetestowano ponad 50 odmian (około 140 doświadczeń każdego roku).
Pomimo bardzo zmiennych warunków pogodowych w dwóch ostatnich sezonach wegetacyjnych, różniących się między innymi późną wiosną (2013), a następnie okresami posuch w różnych częściach kraju, jak np. na Kujawach (2014), średnie plony uzyskiwane w PDOiR były wysokie.
Spośród siedmiu prezentowanych odmian jadalnych bardzo wczesnych we wczesnym terminie zbioru najwyższymi plonami wykazała się holenderska odmiana Arielle (KR 2006), Viviana (KR 2010) i krajowy Miłek (KR 2006). Natomiast po zakończeniu wegetacji najwyższy poziom plonowania osiągnęły zarejestrowane w 1999 roku dwie popularne odmiany krajowe: Denar i Lord.
Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 4/2015 str. 12