StoryEditor

Nawożenie buraków cukrowych magnezem

21.05.2020., 00:00h

Prawidłowe nawożenie buraków polega na pokryciu ich zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, w tym również na magnez.

Magnez bierze udział w tak podstawowych procesach jak fotosynteza czy transport asymilatów i późniejsze ich przemiany. Dobre odżywienie buraków magnezem korzystnie wpływa na rozwój oraz zawartość cukru w korzeniach, a także na ich wartość technologiczną, tj. przyczynia się do spadku zawartości melasotworów, głównie azotu α-aminowego. Poza tym składnik ten stanowi aktywator procesów odpowiedzialnych za pobieranie innych składników mineralnych przez rośliny z gleby. Między innymi decyduje o pobieraniu, a następnie „przetwarzaniu” azotu w plon korzeni, przez co wpływa na efektywność nawożenia tym składnikiem. Jeżeli buraki nie mają do dyspozycji dostatecznej ilości magnezu, następuje pogorszenie pobierania azotu z gleby, a także zahamowanie jego obiegu w roślinie. Konsekwencją jest zwiększenie zawartości azotanów, które w dużych stężeniach są dla rośliny toksyczne. Dlatego prawidłowa strategia nawożenia buraków cukrowych powinna być przede wszystkim ukierunkowana na kontrolę plonotwórczego działania azotu, który jest głównym składnikiem plonotwórczym. Kontrola ta z jednej strony sprowadza się do ustalenia racjonalnej dawki nawozowej azotu, z drugiej do poprawy jego efektywności, która między innymi sprowadza się do bilansowania azotu składnikami drugoplanowymi, do których zalicza się magnez.

Objawy niedoboru magnezu

Przed omówieniem strategii nawożenia buraków cukrowych magnezem warto przeanalizować charakterystyczne objawy niedoboru tego składnika, gdyż właściwa diagnoza umożliwia działanie interwencyjne, tj. przynajmniej częściowe uzupełnienie go za pomocą zabiegu dolistnego, gdyż nawożenie doglebowe w trakcie wegetacji zwykle jest już spóźnione, a przez to mało efektywne. Natomiast jeżeli objawy niedoboru wystąpią tak późno, że dokarmianie nie ma już większego sensu (w praktyce niedobory magnezu bardzo często uwidaczniają się dopiero pod koniec wegetacji, gdy roślina intensywnie gromadzi cukier w korzeniach), to prawidłowa diagnoza niedoboru i właściwe określenie jego przyczyn jest cenną informacją dla rośliny następczej, którą będziemy uprawiać po burakach.

Więcej o nawożeniu buraków można przeczytać w najnowszym numerze Agrotechniki.

21. listopad 2024 14:45