O ile susza nie spowodowała radykalnej obniżki plonu pszenicy ozimej oraz rzepaku ozimego, o tyle większy wpływ miała na plony zbóż jarych i ozimin sianych na najsłabszych stanowiskach. Poważniejszych strat można się jednak spodziewać w przypadku buraków cukrowych, bo ubiegły rok przyniósł rekordowe zbiory.
– W ubiegłym roku zebrałem rekordową liczbę buraków, plon wyniósł 103 t/ha o polaryzacji 18,5%. Tegoroczna susza przekreśliła szanse na takie plony, ale buraków nie powinno być mniej niż 50–60 t/ha – mówi Andrzej Sterczyński z Henrykowa koło Środy Wielkopolskiej.
Z czego wynika taka prognoza plonowania? Rolnik gospodaruje na dobrych glebach (III i IV klasa), które bardzo często nawożone są obornikiem. Odczyn gleby jest na poziomie 6–7. W ubiegłym roku plantacja dodatkowo była nawożona Polifoską 4 (400 kg/ha) i Saletrzakiem z Tarnowa (450 kg/ha), dolistnie rośliny wspomagane były trzykrotnie nawozami wieloskładnikowymi, siarczanem magnezu i roztworem mocznika, oraz dwukrotnie stosowany był zabieg przeciw chwościkowi. Intensywna ochrona została podjęta, bo sprzyjała temu pogoda.
Jaki w tym roku zostanie uzyskany plon i jak plonują pozostałe gatunki w gospodarstwie Andrzeja Sterczyńskiego? – szczegóły w październikowym numerze Agrotechniki.