Utrzymywanie odpowiedniej kultury gleb, staranna agrotechnika, terminowość zabiegów – tak brzmią główne zalecenia uprawowe dla plantatorów ziemniaków, których spełnienie jest warunkiem koniecznym uzyskania satysfakcjonującego ilościowo i jakościowo plonu.
Daniel i Urszula Łebek z Platonia w woj. łódzkim prowadzą 42-hektarowe gospodarstwo. W strukturze zasiewów najwięcej, bo aż 20 ha, zajmuje ziemniak jadalny, odmiany przemysłowe – 2 ha. Plantacja ziemniaka jest zakładana po przedplonie zbożowym na glebach średnich III i IV klasy. Po pierwsze pH gleby Stałym elementem w praktyce rolniczej naszego rozmówcy jest regularna kontrola stopnia zakwaszenia gleb. – Dla przebiegających w glebie procesów biologicznych najważniejsze jest utrzymywanie na właściwym poziomie wskaźnika odczynu – tłumaczy pan Daniel. Zwraca jednak uwagę na konieczność starannego zaplanowania zabiegu wapnowania, bezpośrednio wpływającego na cechy jakościowe ziemiopłodów. – Regulacja kwasowości stanowiska odbywa się średnio co dwa lata. Wapno trafia na pola zawsze minimum rok przed planowanym sadzeniem ziemniaka – informuje rolnik. Jak wyjaśnia, zachowanie tego terminu ma na celu odparcie ofensywy parcha ziemniaka, na którego podatność wzrasta w ledwo zwapnowanym siedlisku. O wyborze wapna i jego dawce decyduje otrzymany z próbek wynik analiz. – Dysponując informacją na temat zasobności w magnez, dobieram odpowiedni produkt z oferty Nordkalk – podsumowuje pan Daniel.
Technologia uprawy
– Aby nie opóźniać terminu sadzenia ziemniaków, rozrzucanie obornika jest zawsze wpisane w zestaw jesiennych prac polowych – wyjaśnia rolnik. Posiadany przez gospodarza inwentarz żywy pozwala na uzyskanie aplikowanego co dwa lata w dawce 40 t/ha nawozu organicznego. – Produkcja ziemniaków wymaga starannego i kompleksowego podejścia do przygotowania i doprawienia stanowiska. Dlatego cykl uprawek pożniwnych obowiązkowo zamyka orka zimowa, przeprowadzana 4-skibowym pługiem KUHN MASTER 102 NSH – opowiada pan Daniel. Aby zapewnić optymalne warunki do sadzenia, wiosenne działania rolnika skupiają się na uzyskaniu właściwej struktury gleby, odpowiednio rozdrobnionej i spulchnionej.
Więcej o uprawie ziemniaków można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 3/2016