StoryEditor

Dawkowanie nawozów naturalnych

21.05.2020., 00:00h

Dawki nawozów naturalnych należy ustalać według zawartości w nich azotu działającego, który wykazuje takie samo działanie jak azot z nawozów mineralnych. Przy przeliczaniu azotu całkowitego nawozów naturalnych na azot działający należy posługiwać się następującym wzorem: Azot działający = azot całkowity × równoważnik nawozowy. Wartość równoważnika azotowego dla nawozów naturalnych, środków do użyźniania gleby i różnych terminów ich stosowania przedstawia tabela:

Rodzaj nawozu Termin stosowania
jesienny wiosenny
Obornik 0,3 0,3
Gnojowica 0,5 0,6
Gnojówka 0,5 0,8
Środki do użyźniania gleby 0,3 0,2

 

Nawozy naturalne w postaci stałej lub płynnej należy stosować wyłącznie od 1 marca do 30 listopada, z wyjątkiem upraw pod osłonami. Ilość azotu wnoszona rocznie na hektar w nawozach naturalnych nie powinna przekraczać 170 kg. Obornik może być stosowany zarówno w okresie jesiennym, jak i wiosennym, przy czym wiosną należy go aplikować w dawkach mniejszych od zalecanych, bo nierozłożony może utrudniać kiełkowanie roślin.

Nawozy naturalne w postaci płynnej należy stosować za pomocą rozlewaczy, aplikatorów doglebowych, deszczowni lub wozów asenizacyjnych, wyposażonych w płytki rozbryzgowe lub węże rozlewowe, co zapobiega stratom azotu do środowiska. Zgodnie z artykułem 13 ustawy o nawozach i nawożeniu nie można stosować nawozów naturalnych na glebach zalanych wodą oraz pokrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm. Nawozów w postaci płynnej – na glebach bez okrywy roślinnej położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10% oraz podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach czasopisma Agrotechnika w nr 10/2015 str.24

21. wrzesień 2024 17:17