StoryEditorŻniwa i siew z top agrar i profi

Agro-Tom zaprezentował szeroką gamę sprzętu uprawowego

Podczas drugiej edycji „Żniwa i siew z top agrar i profi” 4 lipca br. w Nagradowicach uczestnicy pokazów mogli zobaczyć podczas pracy w polu wiele maszyn rolniczych. Tym, którzy nie mogli dotrzeć na nasze spotkanie prezentujemy maszyny firmy Agro-Tom: agregat orkowo podorywkowy APHW 5,4, zestaw uprawowo-siewny – SPT RS, agregat podorywkowo-uprawowy – APU i brona talerzowa ATH Premium.
12.07.2023., 01:46h
Krzysztof GębskiKrzysztof Gębski

Agregat orkowo-podorywkowy Agro-Tom APHW 5,4

Agregat orkowo-podorywkowy APHW przeznaczony jest do uprawy i doprawiania wszystkich typów gleb. Podstawowym zadaniem tej 5,4 m maszyny jest wykonywanie podorywek pól po zbiorach płodów rolnych na głębokości do 15 cm z bocznymi lemieszami oraz głębokiej uprawy do 30 cm bez bocznych lemieszy. Maszyna wyposażona jest w trzy rzędy redlic o rozstawie 30 cm. Zapewnia to wysoką przepustowość dla resztek pożniwnych oraz dobre wymieszanie gleby.

 Agregat wyposażony jest w system mieszania gleby z zabezpieczeniem sprężynowym. W maszynie do wyboru są dwa systemy robocze. Talerze niwelujące za redlicami mocowane są na amortyzatorach gumowych. Następnie umieszczone zostały wały doprawiające. 

image

Agregat orkowo-podorywkowy Agro-Tom APHW 5,4

FOTO: K.G.

Centralnie umieszczony wózek wpływa na stabilną prace w polu oraz ułatwia jazdę po drogach. Głębokość pracy w maszynie regulowana jest hydraulicznie. APHW dostępny jest w wersji półzawieszanej. Podczas pokazu maszyna pracowała z ciągnikiem Fendt 1042 Vario.

Zestaw uprawowo-siewny – SPT RS

Zestaw uprawowo-siewny SPT RS  jest to siewnik pneumatyczny. Sekcja uprawowa siewnika nabudowana składa się z agregatu talerzowego wyposażonego w talerze 510 mm zamontowane na piastach bezobsługowych oraz wału oponowego ułatwiającego transport maszyny.

Zestaw przeznaczony jest do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych, traw. Z powodzeniem można wysiewać nim zboża oraz rośliny o małych nasionach np. rzepak. Może pracować na glebach lekkich, średnich i średniozwięzłych: na glebach o płaskiej powierzchni, niezakamienionych, o pochyłości stoku do 10°.

image

Zestaw uprawowo-siewny – SPT RS

FOTO: K.G.

Zestaw uprawowo-siewny SPT RS wyposażony jest w system wysiewający posiadający dmuchawę napędzaną hydraulicznie oraz zbiornik o pojemności 2500 l. Zestaw wyróżnia się precyzyjnym systemem dozowania i doprowadzania nasion, jak również równomiernym rozłożeniem ziarna. Maszyna wyposażona jest w redlice talerzowe z kołami kopiującymi, które wpływają na lepsze utrzymanie warunków głębokości wysiewu. Dodatkowo zestaw można wyposażyć w wał dogniatający montowany na dyszlu. SPT RS  dostępny jest w 2 szerokościach: 3.0 m oraz 4.0 m. Podczas pokazu 3 m zestaw zagregatowany był z Fendtem 724 Vario.

Agregat podorywkowo-uprawowy – APU

Agregat podorywkowo-uprawowy APU jest maszyną półzawieszaną przeznaczoną do płytkiej uprawy pożniwnej. Głębokość pracy maszyny wynosi 3-13 cm. Agregat wyposażony został w 53 zęby przy szerokości 7 m, które zostały rozmieszczone na sześciu belkach. Maszyna została wyposażona w koła transportowe 500/50-17 umieszczone centralnie. W dokładnej regulacji głębokości pracy maszyny pomagają koła podporowe.

Zęby kultywatora wyposażone są w gęsiostopy o szerokości 200 mm, które zachodzą na siebie 3,8 cm z każdej strony. Za ostatnim rzędem zębów zamontowane jest zgrzebło sprężynowe. Kolejno za zgrzebłem umieszczono wał tandem ceownikowy. Z przodu maszyny znajduje się wał nożowy, który szczególnie sprawdza się na ściernisku np. po rzepaku.

image

Agregat podorywkowo-uprawowy – APU

FOTO: K.G.

Maszyna występuje w 2 szerokościach: 6 m oraz 7 m. Podczas pokazów siedmiometrowy agregat pracował z ponad 300 konnym ciągnikiem Fendt 933 Vario.

Brona talerzowa ATH Premium

Brona talerzowa ATH Premium o szerokości 5m jest maszyną półzawieszaną składaną hydraulicznie. Przeznaczona jest do uprawy przedsiewnej, po orce lub innej wstępnej obróbce roli. Brona może z powodzeniem uprawiać ścierniska. Wyposażona jest w 40 talerzy o średnicy 560 lub 600 mm (opcja).

W standardzie występuje z wałem rurowym Ø600 na bezobsługowych piastach. Ma hydrauliczną regulację głębokości czy hydraulicznie składany systemem H. Skrajne talerze maszyny są regulowane.

image

Brona talerzowa ATH Premium

FOTO: K.G.

Za dopłata bronę ATH Premium można doposażyć min. w różnego typu wały, większe talerze 600 mm, koła przednie,siewnik do poplonów, włókę lub wał nożowy. Maszyna do pracy potrzebuje ciągnik o mocy 140-170 KM. ATH Premium występuje w 4 szerokościach: 4 m, 4.5 m, 5 m, 6 m. Na naszym pokazie brona pracowała z traktorem Fendt 828 Vario.

 

 

Krzysztof Gębski

21. maj 2024 05:01