StoryEditorAgrotech Kielce 2023

Ciągniki Carraro wkraczają do Polski! Czy przypadną do gustu producentom borówek?

Zaprezentowany na targach Agrotech na stoisku firmy AMG model Compact 75 V, ma zaledwie 1 m szerokości i świetnie sprawdza się w plantacji borówek! Czym przekona do siebie polskich plantatorów?
27.03.2023., 06:00h

Ciągniki włoskiej marki Carraro, znanej m.in. z produkcji zespołów napędowych (tj. osie i skrzynie biegów) wykorzystywanych przez różnych producentów maszyn, dostępne będą także w Polsce. Wszak firma z siedzibą główną w okolicach Padwy ma w swoim portfolio również małe i zwinne ciągniki pracujące w winnicach, sadach i gajach oliwnych. Jednak w Polsce mały ciągnik o szerokości zaledwie 1 m i mocy 75 KM ma podbić serca producentów borówek. Jaką ma przewagę na konkurencyjnymi modelami?

Duża moc w wąskim ciągniku Carraro

Model Carraro Compact V75, bo o nim mowa, ma zaledwie 1 m szerokości całkowitej, ale dysponuje sporą, jak na te gabaryty, mocą 75 KM. Generuje ją 3-cylindrowy silnik Deutz TCD o pojemności 2,2 l spełniający normę Euro 5. Niewątpliwym plusem jest to, że w tak wąskim ciągniku przednia oś jest nie tylko napędzana, ale wyposażona również w amortyzację, co w tym segmencie ciągników, należy do rzadkości.

image

Zaprezentowany na targach Agrotech na stoisku firmy AMG model Compact 75 V, ma zaledwie 1 m szerokości!

FOTO: Artur Jakubek

Duży uciąg i mocny udźwig 

Choć Carraro Compact V75 jest gabarytowe niewielkim ciągnikiem, jego osiągi wcale nie są małe. Jego masa jest zaskakująco duża i wynosi ok. 2,2 t. Całości dopełnia sięgający 1800 kg udźwig tylnego podnośnika wyposażonego w EHR i hydraulika o wydajności (50 + 30 l). Do wyboru są dwie wersje przekładni: mechaniczna 24/24 biegi lub elektrohydrauliczna 24/12 biegów. Obie przekładnie zapewniają prędkość maksymalną 30 km/h.

image

Wyposazony w EHR tylny podnośnik ma udźwig 1800 kg, a układ hydrauliczny przy wydajności 50 l/min oferuje 3 pary wyjść.

FOTO: Artur Jakubek

Carraro Compact tańszy od konkurencji

Jak zapewnia nowy dystrybutor sprzętu Carraro w Polsce, firma AMG Sp. z o.o., z podzespołów występujących w modelu Compact V75, korzystają także inni producenci traktorów w tym segmencie. W tej samej konfiguracji, Compact V75 może być od nich tańszy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszak Carraro dostarcza podzespoły do znanych światowych marek ciągników, tj. Case IH, Claas, John Deere, New Holland i wielu innych.

Compact V75 z kabiną

Zaprezentowany na targach Agrotech w Kielcach model nie miał kabiny, ale ma być ona dostępna od sierpnia. Od tego roku dystrybucją ciągników Carraro w Polsce zajmuje się firma AMG Sp. z o.o., która m.in. była odpowiedzialna za wprowadzanie na nasz rynek marki Landini. Ma więc doświadczenie z włoskimi markami, kojarzonymi przede wszystkim z małymi ciągnikami do winnic i sadów. Jednak Carraro Compact V75 to ciągnik, którym w Polsce interesują się przede wszystkim plantatorzy borówek – ze względu na dużą moc i dobrą zwrotność. Przy długości całkowitej ciągnika wynoszącej 3,45 m, rozstaw osi sięga 1,8 m, a kąt skrętu kół to 55 stopni.

W tym roku firma AMG planuje sprzedać w naszym kraju kilkanaście takich traktorów. Cena w konfiguratorze zaczyna się od niecałych 161 tys. złotych netto.

dr Artur Jakubek

Fot. Jakubek

13. czerwiec 2024 19:18