StoryEditor

Wielki powrót szwedzkich pługów Överum!

Nowy właściciel marki Överum planuje powrót i dalszy rozwój pługów słynnej szwedzkiej marki. Powstała firma Överum Industries, która nie tylko przywróci markę...
09.06.2024., 13:00h

W kwietniu br. w artykule CNH sprzedał dział pługów Överum! Kto kupił szwedzką fabrykę? informowaliśmy, że koncern CNH sprzedał fabrykę pługów Överum. Była to zaskakująca informacja, ponieważ New Holland pretendował do tzw. full linera, czyli producenta z pełną gamą maszyn rolniczych w zakresie zbiorów i uprawy. Po sprzedaży pojawiły się spekulacje, że pługi Överum znikną całkowicie z rynku.

Przypomnijmy, że CNH Industrial, w skład którego wchodzi New Holland, nabył dział maszyn zielonkowych i uprawowych od grupy Konkskilde, której częścią był właśnie Överum i sprzedawał pługi pod marką New Holland.

CNH Industrial sprzedał dział pługów Överum

Po sfinalizowaniu umowy między nowym właścicielem, spółką inwestycyjną FairCap a CNH Industrial, szwedzkie pługi odzyskają nazwę Överum. Powstała firma Överum Industries, która będzie nadal zaopatrywać firmę New Holland w okresie miękkiej transformacji. Szwedzki producent planuje przywrócić nie tylko własną nazwę Överum, ale także markę Agrolux.

Jak dalej będzie działać firma Överum?

Producent pługów, kupiony w kwietniu 2024 roku przez spółkę inwestycyjną FairCap z siedzibą w Monachium, będzie działał jako samodzielna firma z siedzibą w Szwecji. Planuje kontynuować produkcję obecnego asortymentu, ale także zintensyfikować prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami.

Kto jest dyrektorem generalnym Överum Industries?

Części zamienne do marek New Holland i Överum będą w dalszym ciągu dostarczane dealerom na mocy istniejących umów z CNH i Överum Industries. Allan Hansson, który wcześniej był menedżerem produktu w dziale pługów w CNH Industrial, został mianowany dyrektorem sprzedaży i marketingu w nowym przedsiębiorstwie.

Kolejną kluczową nominacją jest Stefano Scalarandis, który jest dyrektorem generalnym Överum Industries i ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w średnich firmach produkcyjnych. Jego celem jest przekształcenie Overum Industries w całkowicie samodzielną i zrównoważoną firmę, skupiającą się na rozwoju technologicznym pługów i badaniu kolejnych innowacyjnych produktów dla rynku rolnego, a wszystko to przy jednoczesnym utrzymaniu historycznej wysokiej jakości produktów marki Överum.

S. Vale, A. Jakubek

13. czerwiec 2024 12:28