Elektryczna ładowarka przegubowa Weidemann 1190 zyskała nowe funkcje, które zaprezentowano na targach EuroTier 2024. Wspominaliśmy je już w artykule: Jakie rozwiązania w hodowli zwierząt nagrodzono złotymi i srebrnymi medalami targów EuroTier 2024? Zanim jednak je omówimy, przyjrzyjmy się bliżej samej maszynie. Model 1190e jest napędzany dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 6,5 kW do jazdy i 8,5 kW do hydrauliki roboczej. Maszyna korzysta z akumulatora litowo-jonowego 48 V o pojemności 14,1 kWh (w standardzie) lub 18,7/23,4 kWh (w opcji). Czas pracy wynosi do 7,5 godziny, a ładowanie od 20% do 90% trwa 2,5 – 4 godziny. Udźwig w zależności od konfiguracji wynosi do 1620 kg. Wprowadzone rozwiązanie wyróżnia maszynę dodatkowym oświetleniem sygnalizującym status maszyny oraz zainstalowaniem czujników, które są niezbędne do bezpiecznej pracy w trybie automatycznej jazdy.
Zdalnie sterowana czy autonomiczna ładowarka Weidemann?
Funkcja asystenta "Follow me" umożliwia półautomatyczną obsługę ładowarki bez potrzeby obecności operatora w kabinie. Urządzenie może podążać za operatorem w wyznaczonym kierunku, co jest możliwe dzięki pilotowi zdalnego sterowania i technologii "hold-to-run". Operator aktywuje ruch maszyny za pomocą pilota, a dla zachowania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa przycisk musi być stale wciśnięty. Dodatkowo wokół ładowarki tworzona jest wirtualna strefa bezpieczeństwa, która zabezpiecza otoczenie przed przypadkowymi kolizjami.
Jeśli ktokolwiek lub cokolwiek znajdzie się w tej strefie, maszyna automatycznie zwalnia i zatrzymuje się. Takie rozwiązanie łączy cechy zdalnego sterowania z elementami autonomiczności. Na tegorocznym EuroTier nie zabrakło też jednak w pełni autonomicznych ładowarek, mowa firmie ManuRob, która w Hanowerze przedstawiła przedprodukcyjną wersję ładowarki Loadix. Jest ona w stanie podnosić ładunki o masie do 2 t na wysokość 4,1 m.
Zastosowanie funkcji w codziennej pracy rolnika
Technologia ta okazuje się szczególnie przydatna w zadaniach wymagających częstego przemieszczania się pomiędzy różnych obszarami, takich jak:
- Zbieranie kamieni z pól – użycie funkcji "Follow me" pozwala operatorowi na szybkie przemieszczanie się z maszyną podczas usuwania kamieni, co minimalizuje potrzebę wchodzenia i schodzenia z maszyny, a tym samym zmniejsza ryzyko kontuzji.
- Grodzenie pastwisk – praca przy wznoszeniu ogrodzeń wymaga przemieszczania się wzdłuż długich granic pola. Funkcja "Follow me" umożliwia maszynie podążać za operatorem, co oszczędza czas i umożliwia pracę w pojedynkę.
- Pielęgnacja padoków i usuwanie liści – funkcja ta wspiera też prace porządkowe, takie jak zbieranie liści i drobnych odpadów na terenach padoków czy ogrodów.
Czy rozwiązania autonomiczne są bezpieczne dla człowieka?
Model 1190e imp został wyposażony w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, tj. elektryczny hamulec postojowy z funkcją Auto-hold i Hill-hold. Po zatrzymaniu maszyny, hamulec automatycznie się aktywuje, a przy ponownym uruchomieniu jest zwalniany. Taki mechanizm zapewnia operatorowi i otoczeniu roboczemu maksymalne poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas pracy na nierównym terenie.
Jedna osoba wykona pracę za dwie?
Dzięki półautomatyzacji i wsparciu technologicznemu, model 1190e imp z funkcją "Follow me" może znacznie skrócić czas pracy oraz zmniejszyć jej uciążliwość. Ponadto, możliwość pracy zdalnej minimalizuje potrzebę angażowania dodatkowych pracowników, co jest szczególnie ważne w okresach wzmożonych prac sezonowych. Za to rozwiązanie firma Weidemann została nagrodzona srebrnym medalem targów EuroTier 2024.
opr. Łukasz Siara