
Grupa Manitou ogłosiła 12 maja 2025 r. przejęcie działu robotyki francuskiej firmy Sitia. Choć sama transakcja nie dotyczy gotowych maszyn, to jej konsekwencje mogą mieć dalekosiężny wpływ na przyszłość oferty marki – zarówno w sektorze rolniczym, jak i przemysłowym. To ruch, który wskazuje, że Manitou poważnie myśli o wdrażaniu autonomii do swoich produktów.
Przejęcie wpisuje się w nową strategię rozwoju LIFT, zaprezentowaną przez grupę Manitou pod koniec kwietnia. Zakłada ona, że robotyka stanie się jednym z filarów innowacyjności marki.
Trektor i ekspercka wiedza w rękach Manitou
Dzięki akwizycji Manitou zyskało nie tylko zespół siedmiu specjalistów – w tym inżynierów i doktorantów – ale również prawa własności intelektualnej do technologii opracowanych przez Sitię.
W skład przejętego zespołu wchodzą osoby odpowiedzialne m.in. za stworzenie autonomicznego robota rolniczego TREKTOR – maszyny, która już dziś funkcjonuje w realnych warunkach polowych i może stanowić bazę dla przyszłych projektów Manitou w obszarze maszyn samojezdnych.
Nowa jednostka: Manitou Group Robotics
"Sitia była naszym partnerem od niemal dekady, a teraz staje się częścią grupy. Dzięki temu wzmacniamy nasze możliwości w zakresie robotyki, korzystając z gotowych rozwiązań i kompetencji, które pozwolą nam szybciej reagować na potrzeby rynku" – mówi Julien Waechter, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Manitou Group.
Wraz z przejęciem powołany zostanie nowy dział: Manitou Group Robotics. To właśnie on ma odpowiadać za dalszy rozwój maszyn i usług z zakresu automatyzacji, przede wszystkim dla rolnictwa i segmentu półprzemysłowego.
Kierunek: robotyzacja maszyn terenowych
Choć na razie nie podano szczegółów dotyczących konkretnych modeli, kierunek jest jasny: autonomizacja i robotyzacja procesów. Zadowolenia z decyzji nie kryje również Clément Aubry Tardif, dotychczasowy dyrektor działu robotyki w Sitia: "Z radością oddajemy nasze doświadczenie w ręce lidera w branży maszyn do transportu i pracy w terenie. Zespół nie może się doczekać realizacji nowych projektów w ramach strategii Manitou".
Sitia – zaplecze technologiczne dla przemysłu i rolnictwa 4.0
Sama Sitia to renomowana francuska firma inżynierska, znana z produkcji stanowisk testowych dla laboratoriów i przemysłu. Od kilku lat inwestowała także w rozwój robotyki, m.in. dla Przemysłu 4.0, a jej projekty obejmowały zarówno zastosowania fabryczne, jak i terenowe.
Czy Manitou zaskoczy autonomiczną ładowarką?
Czy zatem w przyszłości zobaczymy na placach budowy lub w gospodarstwach rolnych w pełni autonomiczne ładowarki teleskopowe, które będą pracować bez operatora? W świetle najnowszych decyzji Manitou – jest to coraz bardziej prawdopodobne.
opr. Łukasz Siara
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie profitechnika.pl każdego dnia piszemy o najważniejszych nowościach ze świata techniki rolniczej i prezentujemy dla Ciebie raporty z testów maszyn. Z nami będziesz na bieżąco!
Odwiedź nas także na Facebooku, Instagramie, YouTubie oraz TikToku.
Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Linki do mediów społecznościowych.
https://www.facebook.com/ProfiTechnika1/
https://www.instagram.com/profitechnika/reels/
www.youtube.com/@profitechnika3384
https://www.tiktok.com/@profi_technika