StoryEditor

Viktor Lemken ­– szóste pokolenie

Viktor Lemken, wieloletni udziałowiec i członek zarządu Lemken GmbH & Co. KG, skończył we wrześniu br. 85 lat.
11.10.2023., 14:31h

W szóstym pokoleniu rodzinnej firmy rozwinął dawną kuźnię w jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się technologią rolniczą. Viktor Lemken odkrył swoją miłość do technologii jeszcze w gimnazjum z internatem w Lüdinghausen w Niemczech. Do dziś określa siebie jako "technika całym sercem".

Zanim Viktor Lemken mógł pogłębić swoją techniczną pasję w sektorze produkcyjnym w ramach 6-miesięcznego stażu w Fahr w Gottmadingen, największej wówczas europejskiej firmie zajmującej się sprzętem rolniczym, ukończył staż handlowy. Dzięki temu uzyskał kwalifikacje menedżera przemysłowego, a następnie poszerzył swoje umiejętności handlowe, uzyskując dyplom z zarządzania przedsiębiorstwem.

Szóste pokolenie

image

Viktor Lemken, wieloletni udziałowiec i członek zarządu Lemken GmbH & Co. KG, skończył we wrześniu br. 85 lat.

FOTO: Lemken

W 1966 roku Viktor Lemken stał się szóstym pokoleniem rodziny, które dołączyło do firmy założonej w 1780 roku. Pracował w dziale marketingu i zasobów ludzkich i przez trzy lata zajmował się inwestycjami aż do śmierci w 1969 roku. Viktor Lemken został dyrektorem zarządzającym, w tym czasie firma zatrudniała już 230 osób w Alpen nad Dolnym Renem. Młody Viktor Lemken był wspierany przez starszych kierowników z działu technicznego i handlowego. Pozwoliło to młodemu właścicielowi firmy skoncentrować się na specjalistycznych tematach i rejestracji patentów.

Przewaga dzięki technologii

Przez dziesięciolecia pług był narzędziem uprawowym, które uosabiała firma Lemken - wszystko inne było raczej działalnością poboczną. W 1980 roku opatentowana funkcja OptiQuick ostatecznie zapewniła rodzinnej firmie przełom w branży i uczyniła ją liderem na rynku pługów. Filozofia firmy Lemken zawsze brzmiała "Przewaga dzięki technologii", co znajduje odzwierciedlenie w motto firmy "The Agrovision Company". Dzięki udanym rozszerzeniom asortymentu produktów: technologii siewników w 1996 r. i wejściu firmy w pielęgnację upraw w 2005 r. Pomimo wielu wzlotów i upadków w cyklu gospodarczym Viktor Lemken wyznaczył kurs na ponadprzeciętny rozwój firmy.

image

Dziś córka Viktora Lemkena, Nicola Lemken, jest siódmym pokoleniem rodziny, które jest częścią firmy jako udziałowiec i członek zarządu.

FOTO: Lemken

Z Europy na cały świat

Z czasem narzędzia marki Lemken do uprawy roli, siewu i pielęgnacji upraw sprawiły, że stała się wiodącą firmą w branży w Niemczech, a także Europie i na świecie. Zatrudniając obecnie ponad 2000 pracowników na całym świecie, firma Lemken osiągnęła w ubiegłym roku finansowym obrót w wysokości 559 milionów euro, z czego 80 procent pochodziło z ponad 50 rynków międzynarodowych, na których firma jest reprezentowana. Viktor Lemken od ponad 50 lat odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu rozwoju firmy.

Ciągły rozwój przez podnoszenie kwalifikacji

Ten wzrost był możliwy tylko dzięki wysoko wykwalifikowanym pracownikom. Jednym z aspektów, który zawsze był szczególnie bliski sercu Viktora Lemkena, jest szkolenie następnego pokolenia wykwalifikowanych pracowników, nawet poza wewnętrznymi potrzebami kadrowymi Lemken: "Brak pracy jest zły. Brak kwalifikacji jest znacznie gorszy", zawsze było jego naczelną zasadą. Grunt pod ciągły, zrównoważony wzrost i rozwój firmy rodzinnej Lemken był przygotowywany od dawna. Dziś córka Viktora Lemkena, Nicola Lemken, jest siódmym pokoleniem rodziny, które jest częścią firmy jako udziałowiec i członek zarządu.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Lemken

21. maj 2024 06:13