StoryEditor

Tegosem marki Pöttinger – ekspert do siewu poplonów

Poplony oraz wsiewki w uprawę główną i międzyplony ozime są obecnie jednym z obowiązkowych działań rolników występujących o dopłaty powierzchniowe.
26.01.2024., 17:26h

W tym zakresie Pöttinger proponuje agregaty Tegosem w oparciu o uniwersalny siewnik do polonów o tej samej nazwie. Od kilkunastu lat konstrukcje maszyn austriackiego producenta oferują coraz lepsze rozwiązania siewu poplonów. Jak wyjaśnia producent – łączą one w sobie kryteria oszczędności zużycia energii i pracy żywej. Wychodzą też naprzeciw wymaganiom prośrodowiskowym w ramach ekoschematu – Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, w tym praktyki:

► Uproszczone systemy uprawy,

►Wymieszanie słomy z glebą.

W zakresie siewu poplonów ścierniskowych, czyli siewu jednego gatunku lub mieszanki dwuskładnikowej roślin zgodnie z wymogami danej praktyki – koncepcja marki Pöttinger jest oparta na połączeniu w agregat Tegosem:

► Uniwersalnych maszyn do płytkiej uprawy ścierniska i/lub mieszania słomy z glebą i

► Uniwersalnym siewnikiem pneumatycznym do poplonów.

Istotne znaczenie ma również to, że przy okazji realizowana jest praktyka o nazwie "Wymieszanie słomy z glebą".

image

Agregat Tegosem z powodzeniem może być użyty do siewu poplonów w tradycyjnie uprawioną rolę.

FOTO: Pöttinger

Pöttinger gotowy do siewu poplonów

Maszyną podstawową w agregacie Tegosem mogą być brony talerzowe zawieszane lub przyczepiane z różnymi sekcjami wałów (packer) zagęszczająco-wyrównujących lub kultywatory ścierniskowe zawieszane lub przyczepiane z sekcjami wałów. Siewnik pneumatyczny do poplonów jest nabudowywany na dyszlu lub ramie maszyny podstawowej, a napęd sekcji wysiewających, w zależności od szerokości roboczej, jest elektryczny lub hydrauliczny z ciągnika.

Nasiona poplonów są przenoszone przewodami w strumieniu powietrza i rzucane w mulcz za pomocą deflektorów – wylotów z płytą rozdzielczą, rozmieszczonych przed sekcją wałów. Dzięki temu materiał siewny jest równomiernie rozmieszczony poprzecznie. Nasiona są dobrze wymieszane i dociśnięte glebą, co zapewnia im właściwe warunki kiełkowania.

Dawkowanie nasion poplonów jest sterowane z kabiny ciągnika za pomocą dedykowanego terminalu firmowego lub uniwersalnych rozwiązań ISOBUS lub podobnych.

image

Poplony oraz wsiewki w uprawę główną i międzyplony ozime są obecnie jednym z obowiązkowych działań rolników występujących o dopłaty powierzchniowe.

FOTO: Pöttinger

Uniwersalny Tegosem

Agregat Tegosem z powodzeniem może być użyty do siewu poplonów w tradycyjnie uprawioną rolę. Wśród zalet zastosowania takiej maszyny trzeba wymienić, to że jest to:

► zabieg jednoprzejazdowy – o dużej wydajności, oszczędności paliwa i pracy, a także skrócający okres agrotechniczny;

► utrzymanie równej powierzchni pola;

► płytka uprawa zgodnie z wymogami prośrodowiskowymi;

► dobre wymieszanie mulczu z glebą;

► zapewnienie dobrych warunków wzrostu poplonów;

► oszczędność wody glebowej;

► ochrona powierzchni gleby przed wysychaniem do czasu pokrycia roślinami poplonowymi;

► ograniczenie wzrostu chwastów.

Warto dodać, że w poplonach obowiązuje zakaz stosowania herbicydów.

Użycie agregatu Tegosem pozwala nie tylko na siew poplonów. Posiadanie wbudowanej brony talerzowej lub kultywatora przyda się do wielu innych prac w gospodarstwie. Pöttinger podsumowuje, że przyniesie to generalnie zmniejszenie kosztów użycia tej maszyny do uprawy roli.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Pöttinger

19. maj 2024 13:14