StoryEditor

Tak było na lotnisku w Ułężu

Ułęż gościł Zielone Agro Show & Animals Show 20 i 21 maja 2023 r. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających – informuje PIGMiUR.
27.05.2023., 10:23h

W tym roku na dwóch pokazach pracowały 43 maszyny. Na pierwszej prezentacji sprzętu zademonstrowano pracę kosiarek firm: Claas, Fendt, Krone, Kuhn, Michale, Pöttinger, Saamasz, SIP i Talex. Były pojedyncze kosiarki i zestawy o różnej szerokości roboczej. Wśród interesujących rozwiązań wyróżnić można między innymi wyposażenie w kondycjonery palcowe i walcowe, systemy szybkiej wymiany noży oraz zabezpieczenia chroniące je przed uszkodzeniami. Można było zobaczyć, jak spisują się opcje pozwalające na dokładne kopiowanie terenu, dokaszanie, a także wysoką jakość pracy przy dużej prędkości cięcia.

Sprzęt krajowy i z importu

Dla potencjalnych nabywców prezentowanego sprzętu istotne znaczenie miało to, że można było zobaczyć m.in. łatwość składania maszyn do transportu, funkcjonowanie spulchniaczy, systemy odkładania pokosu, elementy budowy chroniące listwy i płozy, systemy bezpieczeństwa podczas kolizji oraz nowe konstrukcje zgniataczy. Zwiedzający mieli również okazję zobaczyć pracę przetrząsaczy wyprodukowanych przez firmy Kuhn, Samasz, SIP i Sipma, w tym nowoczesne konstrukcje wirników, zabezpieczenia chroniące przed zgubieniem palców i systemy pozwalające na dokładne kopiowanie terenu. Nie mniej istotna była możliwość przyjrzenia się rozwiązaniom konstrukcyjnym, które pozwalają na duży prześwit oraz mechanizmów pozwalających na napędzanie dużej liczby wirników i składanie ich w kompaktowy sposób.

image

Wśród ciekawych rozwiązań firmy pokazały takie konstrukcje rotorów, które zapobiegają uszkodzeniu darni i zapewniające czysty pokos, a także elementy dające możliwość ustawienia kąta rozkładu pokosu. (zdjęcie ilustracyjne)

FOTO: PIGMiUR

Ochrona darni i rozkład pokosu

Wśród ciekawych rozwiązań firmy pokazały takie konstrukcje rotorów, które zapobiegają uszkodzeniu darni i zapewniające czysty pokos, a także elementy dające możliwość ustawienia kąta rozkładu pokosu. Po przejeździe przetrząsaczy prezentowano pracę zgrabiarek firm Claas, Kuhn, Samasz i SIP. Warto wskazać na takie funkcje jak praca w różnych trybach tworzenia rzędów zbieranej masy, możliwość doposażenia w fartuch pokosowy i dostosowywanie się do kształtu podłoża.

Uprawa i renowacja użytków zielonych

Istotne znaczenie ma centralne odkładanie pokosu, swobodny ruch rotorów, nowe umieszczanie wału napędowego i możliwość łatwej wymiany zębów. Pierwszy pokaz zakończył przejazd agregatów do uprawy, renowacji i zakładania użytków zielonych wyprodukowanych przez firmy Agro-Masz i APV. Podczas pracy maszyn widać było wyrównywanie użytków, w tym kretowin, buchtowisk dzików i napowietrzania darni. Sprzęt miał opcje zmiany wielu ustawień bez korzystania z narzędzi i uniwersalne wały.

Przyczepy zbierające

W drugim pokazie do pracy ruszyły przyczepy zbierające wyprodukowane przez firmy Bergmann, Pöttinger, Schuitemaker i Strautmann. Podczas przejazdów zwracano uwagę na takie aspekty jak zawieszenie kopiujące teren i pozwalające na jazdę z dużą prędkością przy pełnym załadunku, budowę podbieraczy i mechanizmy tnące. Wskazywano na nowe rozwiązania w budowie agregatów załadunkowych i rotorów oraz skrzyń ładunkowych. W pokazie tym wzięły również udział prasy zwijające, w tym stałokomorowe i zmiennokomorowe firm: Claas, Fendt, John Deere, Kverneland, McHale, Metal-Fach oraz Sipma. Sprzęt miał systemy pozwalające na osiągnięcie równego kształtu bel i możliwość regulacji ich średnicy.

Na jakość zbioru wpływa budowa i pracy podbieraczy oraz rotorów tnących. Znaczenie ma też łatwość wymiany siatki, osiąganie dużej wydajności pracy i sprawne odblokowywanie maszyny w przypadku zatorów.

Owijanie bel o dużej masie

Po pracy pras zwijających na użytki zielone wjechały owijarki firm McHale, Metal-Fach, Sipma, Talex oraz Tanco. W tym przypadku istotne znaczenie mają systemy cięcia folii, rozwiązania pozwalające na wybór czasu automatycznego załadunku, sprawny i bezpieczny wyładunek bel, a także możliwość owijania bel o dużej masie. Nie mniej istotne są opcje umożliwiające stopniową, przyrostową regulację prędkości owijania i czujniki zerwania folii.

Zwiedzający mogli też przyjrzeć się prasoowijarkom firm Göweil, Krone, Kuhn i McHale. Warto wskazać na takie aspekty jak aplikowanie folii na belę w komorze prasującej, obecność kamery monitorującej owijanie w dwóch trybach: manualnym i automatycznym, systemy pozwalające na automatyczne odblokowanie kanału podawania paszy w razie jego zapchania. Firmy prezentujące swój sprzęt podkreślały istotność nowych rozwiązań w budowie podbieraczy i rotorów.

image

W tym roku na dwóch pokazach pracowały 43 maszyny. Na pierwszej prezentacji sprzętu zademonstrowano pracę kosiarek firm: Claas, Fendt, Krone, Kuhn, Michale, Pöttinger, Saamasz, SIP i Talex. (zdjęcie ilustracyjne)

FOTO: PIGMiUR

Sieczkarnie samojezdne

Podczas wystawy zademonstrowano także pracę sieczkarni samojezdnych Claas i John Deere. W trakcie ich pracy zwracano uwagę na takie aspekty jak hydrauliczny zgniot wstępny dopasowany automatycznie do różnych warunków zbioru, nowe rozwiązania w budowie bębnów, system zarządzania mocą silnika, a także system dozowania środków zakiszających. Istotne znaczenie ma także możliwość osiągnięcia wysokiej przepustowości maszyn. Maszyny biorące udział w pokazie zostały zgłoszone przez producentów i regionalnych przedstawicieli.

opr. Jan Józefowicz, źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych

21. maj 2024 05:31