StoryEditor

Robot Maschio-Gaspardo dla miłośników wina?

Może nie bezpośrednio dla smakoszy tego trunku, ale raczej właścicieli winnic i producentów wina, aby zapobiegać rozwojowi chorób grzybowych winorośli.
08.11.2022., 20:00h

Na czym polega ten intrygujący projekt i jakie znaczenie mają promienie UV-C? Ale po kolei: na początku listopada br. Grupa Maschio-Gaspardo pozyskała akcje włoskiej firmy Free Green Nature S.r.l. dołączając tym samym do grona specjalistycznych firm rozwijających samobieżne roboty polowe. W tym mieści się rozwój, projektowanie i produkcja zaawansowanych technologicznie maszyn, w szczególności sprzętu mechatronicznego, systemów robotycznych dla rolnictwa oraz maszyn do zwalczania wirusów i bakterii.

image

Ten autonomiczny pojazd ma zmniejszać wpływ na środowisko nawet o 90% w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań technicznych wykorzystujących produkty chemiczne.

FOTO: Robot Gaspardo dla miłośników wina?

Niestrudzony pracownik

Pierwszy projekt realizowany przez Free Green Nature polega na opracowaniu Icaro X4, nowoczesnego, opatentowanego robota do naświetlania winnic i sadów promieniami UV-C. Ten autonomiczny pojazd ma zmniejszać wpływ na środowisko nawet o 90% w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań technicznych wykorzystujących produkty chemiczne.

Icaro X4 składa się z różnych części, z których każda ma swoją specyficzną funkcję. Firma podaję, że to pierwszy na świecie robot hybrydowy do zapobiegania chorobom grzybowym, takim jak mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy i botrytis, typowy dla winnic, korzystający z promieni ultrafioletowych UV-C, całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska dzięki autonomicznej nawigacji i czujnikom do wykrywania ludzi. Oprócz istotnej redukcji chemikaliów w uprawie winorośli, robot zmniejsza emisję CO2 dzięki silnikowi ze zintegrowanym systemem hybrydowym.

Rolnictwo 4.0

Projekt korzysta z wyrafinowanych technologii od mechaniki, przez kinematykę, po elektronikę i informatykę. Firma samodzielnie opracowała system RTK (Real Time Kinematic), składający się z anten do georeferencji, przyjaznego dla użytkownika systemu telemetrycznego dostępnego również ze smartfonów, stacji meteorologicznych i kamer bezpieczeństwa ze sztuczną inteligencją, wszystko zgodnie z wymogami rolnictwa 4.0.

"Maschio Gaspardo już zainwestował znaczne środki w elektryfikację nowej gamy maszyn opracowanych w ostatnich latach, takich jak Rolnictwo technologia 4.0, która jest już zawarta we wszystkich naszych maszynach nowej generacji", mówi Luigi De Puppi, dyrektor generalny Maschio Gaspardo.

"To przejęcie stanowi dla nas strategiczną inwestycję", mówi Andrea Maschio, prezes Maschio Holding. "Oprócz możliwości rozszerzenia asortymentu przez Maschio Gaspardo rozpoczyna się nasza obecność w segmencie robotów do uprawy winorośli i zdobywamy nową wiedzę w bardzo specyficznym obszarze, jakim jest mechatronika, gdzie know-how ma fundamentalne znaczenie za rozwój coraz bardziej innowacyjnych maszyn".

opr. jj, źródło: Maschio-Gaspardo

27. maj 2024 22:01