StoryEditorFabryka BKT w Bhuj w Indiach

W jaki sposób BKT w ciągu 3 lat chce podwoić obroty?

W najbliższych 3 latach BKT planuje podwoić roczne obroty, osiągając w 2026 roku zawrotne 2 mld dolarów, przy rocznej produkcji opon – 600 tys. ton! Firma stawia na gwałtowny, ale zrównoważony rozwój. Przekonaliśmy się o tym podczas lutowej wizyty w Bhuj.
26.04.2023., 14:00h
Artur JakubekArtur Jakubek

Obrót 2 mld dolarów do 2026 roku – taki cel wyznaczyła sobie rodzina Poddar, która jest właścicielem firmy Balkrishna Tyre. Taki wzrost wymaga dobrze przemyślanej strategii, którą włodarze przedstawili na konferencji w Mombai (Indie) oraz podczas wizyty w nieustannie rozbudowywanej fabryce w Bhuj.

Leżąca w północno-wschodnich Indiach główna fabryka BKT powstała w 2012 roku i była to inwestycja sięgająca 500 mln dolarów. Gdy pierwsza opona zjeżdżała z linii produkcyjnej, powierzchnia zakładu wynosiła 123 ha i dziennie powstawało w niej 92 t opon rolniczych oraz do maszyn budowlanych. Właściciele nieustannie inwestowali w rozwój firmy, powiększając powierzchnię fabryki w Bhuj do 258 ha w ciągu kolejnych 10 lat. Do końca 2023 roku ma ona wzrosnąć do 323 ha. Obecna produkcja dzienna osiąga rekordowe 436 ton na dobę.

Gąsienice wkraczają do gry!

W tym roku planowana jest kolejna inwestycja, zwiększająca powierzchnię fabryki. W nowych halach produkcyjnych będą powstawać gąsienice do ciągników rolniczych, które swoją premierę miały na zeszłorocznych targach SIMA w Paryżu. BKT ma doświadczenie w produkcji gąsienic do maszyn budowlanych, więc jest to naturalny krok w rozwoju oferty producenta ogumienia. W przyszłości produkowane będą również gąsienice do samobieżnych maszyn żniwnych. W ofercie pojawi się także 11 rozmiarów opony leśnej Forestmax, kolejne modele opon do maszyn budowlanych i pełne opony do wózków przemysłowych.

Ekologiczna produkcja sadzy, czy to możliwe?

Podczas konferencji specjaliści podkreślali, że kładą duży nacisk na ograniczenie do minimum negatywnego wpływu produkcji opon na środowisko. To jeden z celów w strategii zrównoważonego rozwoju. W 2017 roku w Bhuj uruchomiono produkcję sadzy węglowej (ang. carbon black), której w 2022 roku produkowano ponad 165 tys. t, a w 2023 roku będzie to już niemal 200 tys. t. Również w tym zakresie BKT wprowadziło nowoczesne rozwiązania, czyniąc proces mniej szkodliwy dla środowiska. Jednym z nich było zastąpienie worków do transportu sadzy silosami z rurowymi przenośnikami pneumatycznymi - to oszczędność nawet 100 tys. worków w ciągu kilku lat! Cały system transportu surowców w fabryce zaprojektowano pod kątem optymalizacji energetycznej przy zachowaniu wysokiej jakości produkcji. Celem jest zmniejszenie zużycia energii nawet o 70%, co przełoży się na ograniczenie emisji o 2 tys. ton C02 rocznie! Warto dodać, że gaz, powstający przy produkcji sadzy ze zużytych opon, trafia do elektrociepłowni. Obecnie pokrywa on około połowy zapotrzebowania na paliwo, a drugą połowę stanowi węgiel. Jednak sukcesywnie będzie go zastępować energia pozyskiwania z instalacji fotowoltaicznej.

Strategia zrównoważonego rozwoju to hasło, które wielokrotnie przewija się w planowanych i realizowanych już projektach. Oprócz zużytych opon recyklingowi poddawana jest także niezbędna do produkcji woda, która krąży w fabryce w obiegu zamkniętym. Zanieczyszczona w cyklu produkcyjnym woda trafia do zakładowej oczyszczalni, a następnie magazynowana jest w kilku odkrytych basenach, z których największe pomieszczą po 15 tys. m3 każdy.

Opony BKT do pierwszego montażu

Jednym z wielu strategicznych celów BKT jest dostarczanie producentom maszyn opony do pierwszego montażu, w tym także do ciągników rolniczych. Firma ma już sukcesy w tym zakresie w sektorze maszyn budowlanych. W tym roku otrzymała certyfikat Supplier Quality Excellence Process, który Caterpillar przyznaje dostawcom za jakość produktów, dostaw i obsługi, a także nieustanny rozwój. Poszukiwanie odpowiednich rozwiązań dla nowoczesnych maszyn wymaga ośrodka testowego. W 2017 roku w Bhuj powstała specjalna jednostka z torami do sprawdzania i kontrolowania parametrów pracy opon w warunkach suchych i mokrych, na powierzchni asfaltowej i pochyłym torze betonowym. Dzięki precyzyjnym urządzeniom specjaliści mierzą wiele parametrów, tj. przyczepność, prowadzenie, komfort, ugniatanie gleby i wiele innych.
Troska o pracowników
Rozbudowując fabrykę i rozwijając produkcję włodarze firmy nie zapominają o pracownikach i dbają również o poprawę warunków ich życia i bezpieczeństwa. Wszak społeczność pracująca na terenie kompleksu w Bhuj pod koniec 2022 roku liczyła 4776 osób. Każdego roku firma inwestuje znaczne środki, m.in. w rozbudowę osiedla dla rodzin pracowników (obecnie mieszka w nim prawie 1000 osób), w troskę o zdrowie i edukację ich dzieci, zapewniając godne warunki do życia w oazie otoczonej pustynią.
dr Artur Jakubek

20. kwiecień 2024 16:04