StoryEditor

Potężna Arcadia marki Kverneland

Ta brona zębowa o szerokości roboczej 12 m uzupełnia gamę narzędzi tej marki do mechanicznego zwalczania chwastów.
25.11.2023., 18:00h

Producent wskazuje na jej wysoką wydajność w uprawach rzędowych, zbożach i warzywach. Ten nowy model rozszerza możliwość reagowania, gdy warunki ograniczają stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Arcadia wyciąga chwasty na powierzchnię, odsłaniania ich korzenie i zostawia rośliny na powierzchni do wyschnięcia. Zdaniem firmy, odrastanie jest praktycznie niemożliwe, co szczególnie ważne w przypadku kłączy i innych chwastów, które mogą zacząć ponownie rosnąć.

Ponadto, brona Arcadia wspiera wymagany efekt kruszenia i wyrównywania gleby. Rozbijając wierzchnią warstwę gleby, zrywając wierzchnią pokrywę na niektórych glebach po deszczu, brona zębowa Arcadia wspomaga wschody nasion i przywraca przepływ wody i powietrza, stymulując życie w glebie. Jej górna warstwa zostanie zrestrukturyzowana i napowietrzona, co zwiększa mineralizację i biomasę.

420 zębów o średnicy 7 mm

Nacisk i kąt pracy zębów można regulować niezależnie przez sterowane hydraulicznie i monitorowane za pomocą specjalnych wskaźników widocznych z kabiny. Podwójne ustawienie nacisku i intensywność ma kluczowe znaczenie dla wydłużenia okien roboczych brony zębowej Arcadia. Co ważne, brona Arcadia może pracować z łagodnym ustawieniem kąta zębów, aby uniknąć uszkodzenia roślin we wrażliwej fazie uprawy.

Arcadia pozwala na szeroki zakres nacisku do 5 kg na ząb. 420 zębów o średnicy 7 mm rozmieszczono w siedmiu rzędach. Odstęp między rzędami zębów wynosi 2,8 cm, co zapewnia wydajne odchwaszczanie mechaniczne. Każdy ząb ma własną sprężynę napinającą, która utrzymuje równy rozkład nacisku na zęby. Zakrzywiony kształt zębów i automatyczny system podnoszenia zębów zapobiegają uszkodzeniu uprawa podczas zawracania na uwrociach. Prześwit pod belką, wynoszący do 58 cm zapewnia wysoką wydajność i umożliwia pielenie wyższych redlin. Koła kopiujące są umieszczone z przodu ramy, aby zapewnić stabilność bez tworzenia śladów, w których mogłyby odrastać chwasty. Położenie kół można dostosować do odległości między rzędami upraw i redlinami.

Sterowanie sekcjami przez ISOBUS

Nowa brona zębowa Arcadia zostanie po raz pierwszy wprowadzona na rynek w szerokości roboczej 12 m. Kolejne modele, zapewniające pełną gamę, będą dostępne łącznie z wersją ISOBUS. Ta sterowana przez ISOBUS maszyna umożliwia sterowanie sekcjami Kverneland. Arcadia składa się z 10 sekcji po 1,20 m każda. Dzięki funkcji ISOBUS każdy segment będzie automatycznie podnoszony na uwrociu, aby chronić bardziej wrażliwe uprawy.

image

Arcadia jest składana w tzw. systemie portfelowym do wersji trzyczęściowej o szerokości transportowej poniżej 3 m, co zapewnia bezpieczny transport drogowy.

FOTO: Kverneland

Bezpieczeństwo na drodze

Arcadia jest składana w tzw. systemie portfelowym do wersji trzyczęściowej o szerokości transportowej poniżej 3 m, co zapewnia bezpieczny transport drogowy. Pomaga w tym zestaw świateł drogowych i tablice ostrzegawcze. Limitowana edycja będzie dostępna w 2024 roku, a pełna seria planowana jest na 2025 rok. Prototyp brony zębowej Arcadia można było zobaczyć na targach Agritechnica 2023.

oprac. Jan Józefowicz, źródło: Kverneland

24. maj 2024 06:21