StoryEditor

Ponad 3 tony nawozu i nasion na przednim TUZ w zbiorniku Alpego Airboost! Jest też miejsce na... dodatkowe obciążenie.

Włoska firma Alpego zaprezentowała przedni zbiornik podciśnieniowy Airboost na sezon 2025. Model ten wyróżnia się pojemnością do 3200 litrów oraz trzema aparatami wysiewającymi, pozwalającymi na niezależne dozowanie trzech komponentów.

14.01.2025., 06:00h

Nowy zbiornik Airboost od Alpego to odpowiedź na potrzeby rolników szukających rozwiązań umożliwiających precyzyjne i efektywne stosowanie różnych materiałów podczas jednego przejazdu.

Uniwersalność zastosowań

Zbiornik Airboost został zaprojektowany z myślą o aplikacji różnych materiałów, takich jak nasiona, nawóz, mikrogranulaty czy bogate mieszanki międzyplonów. Może być łączony z kultywatorem ścierniskowym, broną talerzową, a także z siewnikami punktowymi i rzędowymi.

Model ten dostępny jest w konfiguracjach o pojemności 2400 lub 3200 litrów. Wersje z potójnym dozowaniem (AB3) oferują dodatkowe możliwości dzięki wewnętrznej komorze na 200 litrów.

Elektryczne aparaty wysiewające 

Serce systemu stanowi nowa jednostka dozująca "Avion", wykonana ze stali nierdzewnej. Wyposażono ją w system szybkiej wymiany wałków dozujących, który pozwala na ich wymianę w mniej niż 20 sekund. Dodatkowo klapa gilotynowa umożliwia izolację dozownika podczas operacji przy pełnym zbiorniku.

image
FOTO: mat. prasowe

Każdy z aparatów wysiewających może być niezależnie kalibrowany za pomocą przycisków znajdujących się w ich pobliżu. Elektroniczne sterowanie umożliwia precyzyjne dostosowanie dawek do ponad 500 kg/ha.

Sterowanie i obsługa

Airboost wspiera standard ISOBUS, co pozwala na integrację z terminalami dotykowymi TC7 lub systemami ciągnika. Dostępne funkcje obejmują automatyczne odcięcie dozowania przez GPS, wczesny rozruch i modulację dawek dla każdego dozownika.

Dodatkowym atutem jest oświetlenie LED obejmujące cztery kierunkowe światła robocze oraz lampę awaryjną, ułatwiające pracę w nocy. Konstrukcja zbiornika ułatwia również załadunek dzięki kompaktowej wysokości (poniżej 1,6 m dla wersji 2400-litrowej).

Ochrona przed korozją i dodatkowe wyposażenie

Korpus zbiornika pokryto farbą kataforetyczną, co zapewnia wysoką odporność na korozję. Opcjonalnie można wyposażyć Airboost w przedni kubek, uchwyt na obciążnik oraz głowice rozdzielające w różnych konfiguracjach.

Jaki przedni zbiornik do ciągnika?

Przy okazji lektury artykułu o zbiorniku Alpego Airboost, zachęcamy do zapoznania się z naszym niedawnym testem porównawczym czterech siewników punktowych ze zbiornikami czołowymi. W pierwszej części testu skupiliśmy się na systemach nawożenia z przednich zbiornków, analizując precyzję siewu, wydajność pracy oraz komfort obsługi modeli od firm Amazone FTender, Horsch Partner FT , Kverneland F-drill maxi  i Väderstad FH2200.

Dla pełniejszego obrazu, polecamy również nasz materiał wideo, w którym przedstawiamy szczegóły testowanych siewników:

opr. Łukasz Siara

 

14. styczeń 2025 15:01