Już 4 wrześni będzie niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy zobaczyć, jak sprawują się nowe sieczkarnie do zbioru kukurydzy marki John Deere i Fendt.
Pierwsza z wymienionych to reprezentant serii 8000, której mocną stroną jest nie tylko zbiór kukurydzy, ale również danych niezbędnych do zbliansowania wysokiej jakości paszy objętościowej. Maszyna w nieco ciemniejszym odcieniu zieleni to z kolei mniejsza siostra Katany 850, której obszerny test opublikowaliśmy w nowym wydaniu profi.
Fendt Katana 650
Pod nową szatą nadal znajduje się największy na rynku bęben tnący (720 mm średnicy, 80 cm szerokości) oraz sześć walców wciągających. Poza tym inżynierowie udoskonalili przepływ materiału (podobnie jak w modelu Katana 650) od zgniatacza ziarna aż po powiększony kanał wyrzutowy. Nowe są też zgniatacze ziarna — Fendt R i RS, które mogą przetwarzać sieczkę o długości do 30 mm. Nowy mechanizm ostrzący. 6-cylindrowe silniki MTU spełniające wymagania normy Emissions Stage V - Znacznie większa moc znamionowa: 478 kW/650 KM (ECE R120). System kontroli napędu na cztery koła BalancedGrip jest na liście wyposażenia opcjonalnego. Podczas naszego pokazu Katana zaprezentuje się z prawie najszerszą dostępną przystawką o szerokości cięcia 7,5 m, oznacza to, że podczas jednego przejazdu zbierze i potnie materiał z 10 rzędów kukurydzy! Czy ciągniki odwożące dadzą radę? Wkrótce się przekonacie, ponieważ w najbliższych dniach zdradzimy, jakie przyczepy i ciągniki będą odpowiedzialne za transport sieczki!
John Deere 8500i
Jak informuje producent sieczkarni z logo skaczącego jelenia, podczas zbioru można zsynchronizować jazdę ciągnika z przyczepą. Jest to jednak możliwe, gdy sieczkarnia współpracuje z ciągnikiem John Deere z przekładnią bezstopniową, może on jechać równolegle do sieczkarni, a jej operator może sterować jego prędkością. Sieczkarnia o maksymalnej mocy 585 KM, wyposażona w silnik PowerTech o pojemności 13,5 litra. Maszyna posiada bęben tnący o średnicy 670 mm, umożliwiający regulację długości cięcia od 3 do 26 mm, w zależności od konfiguracji noży. Nowy podbieracz Kemper jest zsynchronizowany z prędkością jazdy i prędkością walców wciągających, co minimalizuje ryzyko zatorów. Sieczkarnia jest również wyposażona w detektor kamieni oraz system chłodzenia, który zmniejsza zużycie energii. Możliwy jest także pomiar parametrów przepływu masy, takich jak zawartość suchej masy i składników odżywczych.
Swięto kukurydzy z potężną dawką wiedzy!
Pokaz sieczkarni John Deere 8500i i Fednt Katana odbędzie na specjalnie przygotowanym poletku pokazowym. Wydarzenie poprowadzi dr Artur Jakubek, który wraz z przedstawicielami firm zaprezentuje działanie maszyny w praktyce. Po pokazie dr hab. Andrzej Łozicki dokona oceny sieczki, podkreślając kluczowe aspekty jakości. Oprócz sieczkarni John Deere, uczestnicy będą mogli zobaczyć w akcji również inne maszyny do uprawy i zbioru kukurydzy oraz wziąć udział w prezentacji różnych odmian kukurydzy, co pozwoli na pełne zrozumienie technologii stosowanych w nowoczesnym rolnictwie.
opr. Łukasz SIara