Nim maszyny ruszyły do pracy przedstawiono ich podstawowe parametry oraz elementy wyposażenia. Brona talerzowa Landstal BTH 500 to pięciometrową, hydraulicznie składana maszyna o masie ponad 5 ton. Brona jest wyposażona w przedni wał nożowy oraz dwa rzędy talerzy mieszających o średnicy 560 mm, które są rozmieszczone w metrowych odstępach. Dodatkowo, wał tandemowy C-ring o średnicy 500 mm, z hydrauliczną regulacją głębokości pracy, pozwala na dostosowanie jej działania do różnych warunków glebowych. Maszyna wymaga ciągnika o mocy co najmniej 200 KM.
Podczas pokazu brona talerzowa Landstal BTH 500 pracowała z prędkością około 12 km/h, co zostało uznane za optymalne dla efektywnego działania wału nożowego oraz talerzy mieszających.
Bezorkowiec Skimmer
Następnie zaprezentowano skimmer APB o szerokości roboczej 3 metrów z hydraulicznym zabezpieczeniem zębów spulchniających. Tuż za sekcją 3 rzędów łap znajduje się rząd talerzy zagarniających i wał daszkowy z zabierkami o średnicy 600 mm, została zaprojektowana do pracy z ciągnikami o mocy minimum 180 KM. Masa kultywatora Skimmer wynosi ok. 2 ton w zależności o zastosowanego wału.
Jakie ciągniki zaczepiono z maszynami Landstal?
Prezentacja była także okazją do zapoznania się z parametrami technicznymi ciągników John Deere. Modele 7R 310 i 6R 250, wyposażone w zaawansowane systemy nawigacji precyzyjnej, takie jak antena Starfire 7000 i wyświetlacz G5 Plus, były szczegółowo omówione przez specjalistów z firmy Wanicki Agro.
Wymiana danych - rolnictwo 4.0
Na koniec prezentacji, zwrócono uwagę na system JD-Link, umożliwiający dwukierunkową wymianę danych pomiędzy maszyną a systemem zarządzania gospodarstwem. System ten, w połączeniu z dokładnym sygnałem SF-RTK, pozwala na precyzyjne prowadzenie maszyn i efektywniejsze zarządzanie pracami polowymi.
Pokaz maszyn podczas Święta Kukurydzy
Całość pokazu odbyła się w praktycznych warunkach polowych, co pozwoliło uczestnikom na ocenę pracy maszyn na ściernisku po kukurydzy. Wydarzenie było nie tylko okazją do zapoznania się z nowinkami technicznymi, ale również do wymiany doświadczeń między rolnikami.
opr. Łukasz Siara