StoryEditor

Jaką mocą dysponuje samobieżny kultywator HGBX FS770-30?

Samobieżny kultywator chińskiego producenta HBXG został zaprojektowany do głębokiego spulchniania i mieszania gleby. Jaką dysponuje mocą?
04.04.2024., 13:00h

Długa historia marki HGBX

Chińska firma HBXG produkuje głównie buldożery i inne maszyny budowlane od 1950 roku. W portfolio ma szeroką gamę buldożerów, duże koparki, ładowarki kołowe, walce drogowe, spychacze i urządzenia do odwiertów. Ma również samobieżny kultywator, który wyglądem i zastosowaniem przypomina maszyny rolniczej.

Nietypowy samobieżny kultywator HGBX

Samobieżny kultywator FS770-30, bo tak można tę maszynę nazwać, może mieć zastosowanie w sektorze budowlanym lub rolniczym do rekultywacji terenu i głębokiego spulchniania gleby. Na tylnym układzie zawieszenia maszyny jest zespół spulchniający (swego rodzaju głębosz) o szerokości roboczej 3 m. Nie jest to jednak typowy głębosz znany z rolnictwa, ponieważ elementami roboczymi w samobieżnym kultywatorze są wiertła ślimakowe z przykręconymi frezami.

image
Samobieżny kultywator HBGX wyposażony jest w zespół spulchniający glebę do 70 cm z sześcioma napędzanymi hydraulicznie ślimakami.
FOTO: HBGX

Hydrauliczny napęd elementów roboczych

Prędkość obrotowa ślimaków to ok 545 obr./min. Napędzane są hydraulicznie za pomocą pomp o wydajność około 720 l/min. Zadaniem wierteł ślimakowych jest nie tylko spulchnianie, ale także wymieszanie gleby do głębokości ok. 70 cm. Wyrównanie i wtórne zagęszczenie gleby zapewnia zębaty wał doprawiający.

Jaką mocą dysponuje samobieżny kultywator HGBX?

Układ jezdny samobieżnego kultywatora stanowią cztery, napędzane hydrostatycznie, gąsienice o szerokości 450 mm, dzięki którym, maszyna może poruszać się z prędkością do 13 km/h. Jednostką napędową jest silnik Weichai o pojemności 16,7 l generujący moc 566 kW/770 KM.

opr. aj

27. maj 2024 20:20