StoryEditor

Oprysk przy wiejącym wietrze? Hardi Alpha i Aeon to potrafią!

Wietrzna pogoda nie sprzyja opryskom, a plantacje chronić trzeba! Z pomocą przychodzi technika, a konkretnie samobieżny opryskiwacz Hardi Alpha 3 i przyczepiany Aeon z belką Twin Force zapewniającą pomocniczy strumień powietrza.

Firma Hardi zaprezentowała w okolicach Radomia najnowszy model samojezdnego opryskiwacza Alpha Evo III ze zbiornikiem 5100 l, belką o szerokości 30 m z pomocniczym strumieniem powietrza Twin Force. Zastosowanie tzw. rękawa obok zwiększenia wydajności pozwala również ograniczyć o 80% znoszenie cieczy, zredukować ilość środków ochrony roślin do 30% i wody do 50%. Hardi oferuje belki Twin Force w zarówno w opryskiwaczach przyczepianych, jak i samobieżnych, w szerokościach od 18 do 36 m.

Zmiana rozpylaczy z kabiny

Prezentowany na Mazowszu model miał zawieszenie oparte na trzech amortyzatorach powietrznych, hydraulicznie rozsuwane kóła w zakresie od 1,8 do 2,8 m, układ ciągłej cyrkulacji cieczy roboczej oraz AutoSelect do automatycznej zmiany rozpylaczy bez wychodzenia z kabiny. Przy zmianie prędkości roboczej system automatycznie przełącza się między dwoma rozpylaczami o różnym wydatku cieczy – przy wolnej jeździe pracuje rozpylacz o mniejszej wydajności, a przy szybszej- o większej wydajności. Dzięki temu maszyna zawsze utrzymuje stałą dawkę cieczy.

Zaawansowana technologia w opryskiwaczu Alpha 3

W wyposażeniu flagowego opryskiwacza Hardi Alpha 3 jest system zarządzania belką, na który składają się: czujniki ultradźwiękowe do kontroli wysokości pracy, z możliwością wyboru między trybem gleby, uprawy lub hybrydowym, zawór proporcjonalny do płynnych ruchów z korekcją nachylenia i wysokości (AutoHeight, AutoTerrain), czy korekcja skosu i wysokości (AutoSlant).

Wymagające pola w granicy Kujaw i Borów Tucholskich

Z kolei na pagórkowatych polach niedaleko Koronowa k. Bydgoszczy odbył się pokaz pracy przyczepianego opryskiwacza Hardi Aeon Centura Line, który jest nowo opracowaną konstrukcją. Zmieniono w nim ramę i układ zawieszenia belki, a tylna oś jest skrętna. Rozstaw kół w nowym opryskiwaczu można regulować skokowo w zakresie 1,8, 2,0 i 2,25 m. Oś opryskiwacza amortyzowana jest hydraulicznie, a błotniki sterowane oddzielnymi siłownikami skręcają się wraz z kołami.

Opryskiwacz przystosowany do Rolnictwa 4.0

Aeon Centura przystosowany jest do rolnictwa precyzyjnego. Pojedynczy rozpylacz może stanowić osobną sekcję roboczą, a stała dawka cieczy utrzymywana jest na całej szerokości belki, nawet podczas jazdy na zakrętach. Wymaga to szybkiego centrum operacyjnego, który w bardzo krótkim czasie przetworzy ogromną ilość danych. Opryskiwacz wyposażony jest w układy telemetryczne co umożliwia zdalną diagnostykę w przypadku usterki. Nowy opryskiwacz wyposażony jest w ISOBUS a do jego obsługi można użyć fabrycznie dostarczanego terminala HC 9700.

Wygoda operatora opryskiwaczy Hardi

Opryskiwacz Hardi Aeon Centura oferowany jest z belkami o szerokości od 24 do 36 m i zbiornikiem o pojemności 5200 l. Wszystkie funkcje opryskiwacza, obsługa zaworów odbywa się elektronicznie. Służy do tego dotykowy monitor umieszczony w pobliżu rozwadniacza, który można również obsługiwać tradycyjnymi przyciskami. Z lewej strony opryskiwacza znajdują się schowki do przedmiotów ochrony osobistej operatora, a z prawej strony większe pojemniki m.in. na zapasowe filtry lub chemię. Również z prawej strony znajduje się sekcja filtracji i rozdzielacze kierujące obiegiem cieczy.

 

Jan Beba  Opr. BD

19. maj 2024 13:42