StoryEditor

Ocena upraw z drona za pomocą aplikacji Bayer MagicScout Air

Dzięki aplikacji MagicScout Air rolnicy mogą z łatwością korzystać z niedrogiego drona, aby szybko i efektywnie oceniać swoje uprawy z powietrza, docierając nawet w trudno dostępne obszary pól. Jak działa technologia dostarczona przez firmę Bayer?
08.11.2023., 06:00h

Regularne kontrole stanu upraw są niezbędne do podejmowania trafnych decyzji, np. dotyczących środków ochrony roślin. Tradycyjny sposób jest czasochłonny, a po drugie wymaga specjalistycznej wiedzy agronomicznej i długoletniego doświadczenia.

Bayer wprowadza aplikację do oceny upraw z drona

Dzięki MagicScout Air firmy Bayer rolnicy mogą z łatwością korzystać z niedrogiego rozwiązania, jakim jest dron do szybszej oceny upraw z powietrza. Co ważnie, do obsługi wyposażonego w kamerę drona, nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Do sterowania nim wystarczy intuicyjna aplikacja, jaką dostarcza firma Bayer. Po sparowaniu drona z MagicScout Air, aplikacja automatycznie planuje lot nad wybranym polem. W razie potrzeby trasę można modyfikować tak, aby wykonać przelot nad problemowym obszarem pola.

MagicScout Air – zdjęcia z drona do smartfona

Po naciśnięciu przycisku dron startuje, wykonuje zdjęcia w zaplanowanych punktach trasy, a następnie wraca do właściciela. Cała operacja wykonywana jest automatycznie, bez konieczności interwencji użytkownika. Po zakończeniu lotu wszystkie zdjęcia są przesyłane do smartfona, analizowane, a wyniki udostępniane w aplikacji MagicScout.

Drony DJI w służbie rolnikom

Aplikacja obsługuje przede wszystkim podstawowe drony marki DJI, tj. DJI Air 2S lub DJI Mini 3 Pro. Są one wyposażone w kamery o wysokiej rozdzielczości i niezawodne czujniki, dzięki czemu idealnie nadają się do użytku w rolnictwie.

Sztuczna inteligencja analizuje obrazy upraw

Inteligentne algorytmy rozpoznawania obrazu w Magic Scout analizują na przykład pokrycie terenu po przelocie. Procentowe porównanie obsady roślin uprawnych i chwastów pomaga wykryć obszary pola z większym zagęszczeniem chwastów, podczas gdy analiza masy zielonej może dostarczyć informacji na temat dostępności składników pokarmowych, co jest podstawą do efektywnego nawożenia plantacji. Monitorowanie upraw pomaga również śledzić jakość wschodów roślin uprawnych.

Technologia MagicScout Air firmy Bayer będzie dostępna od 2024 roku. Celem inteligentnych algorytmów analizy obrazów przechowywanych w Magic Scout jest automatyzacja podejmowania decyzji w oparciu o aktualny stan plantacji.

A. Bohrnsen, opr. aj

18. maj 2024 14:30