StoryEditor

Bednar Matador Mo do siewu pasowego - model 2024 r.

To jedna z nowości jakie firma Bednar przygotowała na targi Agritechnica.
05.11.2023., 10:00h

Siewnik Matador Mo przeznaczony jest do technologii Strip-Till siewu pasowego. To sprzęt do pracy z głęboką uprawą gleby i siewem. Chodzi o spulchnienie gleby w pasach przyszłych korzeni roślin i precyzyjne rozmieszczenie nawozu. Technologia strip-till oferuje interesujące korzyści agronomiczne w postaci zachowania wilgoci, ochrony przed erozją lub zmniejszenia liczby przejazdów na polu.

Zęby i sekcja talerzy

Siewnik ma zęby Active-Mix, które aktywnie spulchniają glebę nawet do głębokości 35 cm z możliwością aplikacji nawozu w profilu glebowym lub na powierzchni roli. Zęby mają zabezpieczenie hydrauliczne Auto-Reste o maksymalnej sile zwalniania 870 kg (maksymalna wysokość podnoszenia 30 cm). Zęby mogą być wyposażone w dłuta 40 lub 80 mm w wersji Long Life. Po zębach pracuje sekcja talerzy z hydrauliczną regulacją. Można ją ustawić tak, aby wyrównywała glebę przed wałem gumowym (nadaje się do większości rodzajów zbóż) lub tworzyła redliny (do rzepaku).

image

Technologia strip-till oferuje interesujące korzyści agronomiczne w postaci zachowania wilgoci, ochrony przed erozją lub zmniejszenia liczby przejazdów na polu.

FOTO: Bednar

Wał oponowy i zbiornik ciśnieniowy

Za sekcją talerzową pracuje wał oponowy z kołami o dużej średnicy (280/85 R20). Jest ułożony w dwóch rzędach w układzie układ off-set, przy czym każde koło jest zamontowane niezależnie, co w przypadku przebicia opony ułatwia naprawę. Dwurzędowy układ zmniejsza zapotrzebowanie ciągnika na siłę uciągu. Producent mówi o dobrym efekcie samooczyszczania wału, a stabilności siewnika.

Matador Mo wyposażony jest w dwukomorowy zbiornik o łącznej pojemności 500 litrów z podziałem 40/60. Dzięki hermetycznemu zamknięciu w zbiorniku powstaje nadciśnienie. Taka konstrukcja pozwala na dozowanie dużych dawek materiału z precyzją niezależnie od wielkości nasion/nawozu.

Na życzenie Matador Mo może być wyposażony w listwę siewną Corsa Cn o rozstawie 12,5 cm dla większości warunków glebowych z większym udziałem zbóż w planie wysiewu. Rozstaw między rzędami 16,7 cm jest odpowiedni do warunków z większymi opadami lub duża ilością resztek pożniwnych na powierzchni pola.

Siewnik kompatybilny z ISOBUS i aplikacja Farm Link

Podczas opracowywania siewnika firma Bednar położyła nacisk na łatwą kontrolę, bo może korzystać z technologii ISOBUS. Poza tym można nim sterować za pomocą wyświetlacza Bednar ISOBUS. Dostępna jest seria monitorów sterujących z podstawowymi lub zaawansowanymi funkcjami.

Podczas obsługi siewnika można skorzystać z aplikacji na telefony komórkowe, która umożliwia łatwą kalibrację siewnika. Co ważne, w aplikacji mobilnej jest też poradnik, który pomaga w doborze wałka wysiewającego w zależności od rodzaju nasion/nawozu, a także prędkości roboczej i ilości wysiewu.

Praca z różnymi siewnikami

Oprócz standardowej listwy wysiewającej na tylnym trójpunktowym układzie zawieszenia, Matador Mo może być też agregowany z siewnikiem precyzyjnym do kukurydzy, słonecznika lub buraków cukrowych. Odległość 37,5 cm z możliwością wyłączenia co drugiej redlicy, co pozwala na organizację uprawy z rozstawem między rzędami 75 cm. Dzięki temu w jednym przejeździe można uprawić rolę, aplikować nawóz i wysiać nasiona.

image

Matador Mo wyposażony jest w dwukomorowy zbiornik o łącznej pojemności 500 litrów z podziałem 40/60.

FOTO: Bednar

Alfa Drill czyli więcej opcji siewu

Na etapie produkcji siewnik można wyposażyć w agregat wysiewający Bednar Alfa Drill, co zapewnia większą różnorodność wykorzystania maszyny. Agregat może służyć do wysiewu trzeciego rodzaju nasion lub aplikowania mikrogranulatu. Agregat wysiewający Alfa Drill jest ciśnieniowy i ma pojemność 400 litrów. Sterowanie nim jest zintegrowane z interfejsem Matadora Mo.

oprac. Jan Józefowicz, źródło. Bednar

19. maj 2024 13:25