StoryEditorAktualności

O czym przeczytasz w najnowszym profi 3-2023?

Okładka najnowszego wydania magazynu profi przedstawia imponującą maszynę – ciągnik John Deere 8RX. W tym numerze odpowiadamy nie tylko na pytanie, co w konwencjonalnym ciągniku dają 4 gąsienice, ale skupiamy się przede wszystkim na precyzyjnym opryskiwaniu i nawożeniu. Znajdziesz u nas także wiele nowości ze świata techniki…
14.04.2023., 19:15h

Technika zwierzęca w profi!

Jest już najnowsze wydanie profi 3-2023, a w nim dużo testów, raportów z pracy i co nieco, również o starych ciągnikach. Nowością jest rubryka Technika zwierzęca, w której przedstawiamy autonomicznego robota Gea DairyFeed F4500, który samodzielnie jest w stanie dostarczać paszę dla stada 300 krów.

Young- i oldtimery

Dla fanów starszej techniki mamy klasyki z początku lat 2000, czyli ciągnik Temis 650 Z w pomarańczowych barwach Renault. A jeśli ktoś lubi jeszcze starsze traktory, wyjaśniamy dlaczego nie są już produkowane Bulldogi, które dzięki marce Lanz stały się synonimem ciągników napędzanych dwusuwowym silnikiem Diesla.

image

Renault Temis 650 Z

FOTO: Colsman

Testy ciągników gąsienicowych

Test ciągnika Fendt 1167 MT Vario – sprawdziliśmy największy ciągnik gąsienicowy z przekładnią bezstopniową. Jak spisuje się pod kątem zużycia paliwa, mocy uciągu i pracy w trudnych warunkach?

image

Fendt 1167 Vario

FOTO: profi

Potężny John Deere 8RX z pewnością wygląda nietuzinkowo. Nie o wygląd tutaj jednak chodzi. Wprowadzając 4 gąsienice do konwencjonalnego ciągnika, amerykański producent w tym zakresie pobił wszystkich na głowę. Na przykładzie trzech gospodarstw sprawdziliśmy, co jakie korzyści daje na polu takie rozwiązanie!

image

John Deere 8RX

FOTO: profi

Małe i duże traktory w akcji!

Potężne ładowacze 6 traktorów o mocy ok. 50 KM podniosą więcej niż wynika to z możliwości małych ciągników. W drugiej części testu porównawczego, sprawdziliśmy wygodę obsługi traktorów: Iseki TLE 4550 AL, John Deere 4052M, Kioti DK5020-HS, Kubota L2-522, New Holland Boomer 50 i Sonalika Solis 50.

Do odświeżonej serii ciągników Xerion, Claas wprowadza nową przekładnię ZF Eccom 5.5, która pojawi się we wszystkich modelach serii. Poza tym maszyny zyskają nowy terminal Cemis. Jak to wpłynie na pracę operatora?

McCormick X6.414 P6 Drive to nowy, 4-cylindrowy model ciągnika, który zyskał nowoczesną stylistykę swoich starszych braci. Jak spisuje się w nim autorska, 6-biegowa przekładnia typu powershift?

Amazone, Kuhn i Pöttinger

Firma Pöttinger ocenia kultywator Terria jako wszechstronne narzędzie, zarówno do płytkiej, jak i do głębokiej uprawy. Przetestowaliśmy 4-belkowy model 4040 i sprawdziliśmy jego mocne i słabsze strony.

Siewnik Amazone Centaya Special 3000 to młodsza siostra modelu Centaya Super. Dzięki sterowaniu przez ISOBUS przy pojemności zbiornika 1500 l i redlicy TwinTec wydaje się być dobry wyborem dla mniejszych i średniej wielkości gospodarstw.

image

Amazone Centaye 3000 Special

FOTO: Schulz

Kuhn Maxima 3 TDe to 6-rzędowy siewnik punktowy, który sprawdzi się w gospodarstw rodzinnych. Sprawdziliśmy model z rozsuwaną teleskopowo ramą oraz elektrycznym napędem wysiewu.

Precyzyjne nawożenie i opryskiwanie – temat numeru

O tym, że liczy się precyzja, a nie rozmiar, mówi się coraz częściej w kontekście opryskiwaczy oraz stosowania środków ochrony roślin. Przyjrzeliśmy się, co w tym zakresie oferują producenci i w którym kierunku rozwijana jest technika opryskiwania.

W trend ograniczania środków chemicznych wpisuje się oprysk pasowy i punktowy. Jednak wymagają one zastosowania szeregu nowoczesnych rozwiązań – sprawdziliśmy, jakich?

Szybki rozwój rozsiewaczy, znacznie zwiększył w ostatnich latach ich możliwości w zakresie precyzyjnego nawożenia. Pod względem równomierności nawożenia mogą dorównywać opryskiwaczom. Pojawi się zatem pytanie, czym lepiej nawozić: rozsiewaczem czy opryskiwaczem?

W aktualnym numerze profi znajdziesz również 10 wskazówek na precyzyjne nawożenie rozsiewaczem. Czasem drobne detale mają ogromny wpływ na efekt końcowy. Warto więc przypomnieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, magazynowania i rozsiewania nawozów mineralnych.

Technika zwierzęca to nowo wprowadzony dział z myślą o hodowcach. W tym numerze przyglądamy się autonomicznemu robotowi Gea DairyFeed F4500, który współpracując ze stacją załadowczą jest w stanie samodzielnie obsłużyć stado 300 krów. Jak maszyna sprawuje się w praktyce?

image

Gea DairyFeed F4500

FOTO: Tovornik

Precyzyjnie można nawozić również gnojowicą. W rubryce Elektronika przyjrzeliśmy się, jak działają czujniki bliskiej podczerwieni wykorzystywane w doglebowej aplikacji płynnych nawozów naturalnych.

W tym roku w Polsce za sprawą spółdzielni Promodis pojawił się w Polsce nietuzinkowy opryskiwacz. Ecorobotix Ara wykonuje zdjęcia pola przed belką opryskową i dzięki sztucznej inteligencji jest w stanie zidentyfikować i opryskać nawet pojedyncze chwasty w łanie roślin uprawnych. W jakich uprawach sprawdzi się to rozwiązanie?

Youngtimery czyli ciągniki, które okres swojej świetności mają już za sobą, nadal dzielnie pracują w niektórych gospodarstwach. Tym razem prezentujemy ciągnik Temis 650 Z w pomarańczowych barwach Renault, który grono wiernych fanów ma do dziś. Czy przekonywał do siebie na początku lat 2000?

W rubryce Kronika odpowiadamy na pytanie, dlaczego dwusuwowe ciągniki rolnicze zniknęły niczym dinozaury – choć nawet dziś przykuwają uwagę charakterystyczną pracą silnika.

W lutym odwiedziliśmy indyjską fabrykę opon BKT w miejscowości Bhuj i przedstawiamy ambitne plany producenta na najbliższe kilka lat. Trzeba przyznać, że mają rozmach.

 

Oprócz tego w najnowyszm wydaniu porfi 3-2023 znajdziesz wiele nowości, w tym również te, zaprezentowane na targach Agrotech w Kielcach.

dr Artur Jakubek

fot. profi

27. maj 2024 13:36