StoryEditor

Unimog U430 z systemem Uni-Touch idealny do sektora komunalnego

Na tegorocznej edycji targów IFAT, Mercedes-Benz Special Trucks zaprezentował nowego Unimoga U430 w zabudowie komunalnej. W jakie systemy bezpieczeństwa wyposażył go producent?
27.04.2024., 06:00h

Unijne rozporządzenia, a nowe systemy w Unimogu

Rozporządzenie UE 2019/2144 w sprawie bezpieczeństwa ogólnego II lub "GSR", które wejdzie w życie w lipcu 2024 roku jasno określa, jakie warunki musi spełniać pojazd drogowy, aby był bezpieczny dla kierującego, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Unijne przepisy wchodzą w życie w połowie tego roku – Unimog U 430 z systemem Uni-Touch spełnia je wszystkie. Komunalny nośnik narzędzi zapewnia zatem większą pomoc kierowcom i większe bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. Systemy zapewniające bezpieczeństwo to: Sideguard Assist, Frontguard Assist, Traffic Sign Assist, kamera cofania i system ostrzegania o utracie ciśnienia w oponach, które wchodzą w skład wyposażenia standardowego.

System Uni-Touch i konsola sterująca

Prawie wszystkimi narzędziami dostępnymi dla Unimoga można sterować za pomocą nowego systemu operacyjnego Uni-Touch. Zastępuje on panele sterowania komputera pokładowego. Unowocześniono wygląd środkowej konsoli czyniąc ją smuklejszą. Można ją teraz przesuwać na boki, a także do przodu i do tyłu. Poza tym przyciski mogą być przypisywane w sposób dowolny, a także zapisywać profile i powtarzające się sekwencje. Ekran dotykowy o przekątnej 10,5 cala pozwala użytkownikowi skonfigurować ustawienia dla danego zadania.

Ergonomiczny Joystick wielofunkcyjny

Opcjonalnym wyposażeniem jest joystick wielofunkcyjny – można podłączyć go na miejscu kierowcy lub pasażera. Jednocześnie joystick porusza się automatycznie wraz z amortyzowanym fotelem, dzięki czemu kierowca może pracować ergonomicznie.

Unimog U430 – walczy z zaroślami jak równy z równym

Pojazd wyposażono w dwie kosiarki. Model MFK 500 marki Mulag ma zasięg 6 m i może być używana po obu stronach pojazdu. Napęd zapewnia pokładowa hydraulika lub przedni WOM.

Mulag FSG 2000 może być wykorzystywana do przycinania gałęzi i krzewów, a także do oczyszczania dróg i torów kolejowych. Narzędzie to można zamontować na przedniej płycie montażowej Unimoga.

Unimog na zimę i lato!

Zamontowana piaskarka, Yeti W22 Omega firmy Bucher Municipal, ma dodatkowy zbiornik na solankę, który jest zintegrowany ze zbiornikiem głównym między dwoma przenośnikami ślimakowymi. W ten sposób rozsiewacz oferuje taką samą objętość dla suchej masy (soli drogowej) i solanki: 2,2 m³.

W przypadku prac letnich dodatkowy zbiornik może służyć jako zapas wody do podlewania i czyszczenia.

Bartłomiej Dróżdż

24. maj 2024 07:01