StoryEditor

Przyczepiana wersja polskiego agregatu Kudła Grizli do siewu pasowego

Dzięki zawieszanym agregatom Grizli marki Kudła technologia siewu pasowego dostępna jest również dla mniejszych gospodarstw dysponujących ciągnikami o mocy od 100 KM. Na tegorocznych targach Agrotech firma zaprezentowała przyczepiane wersje agregatów Grizli. W jakich szerokościach roboczych występują nowe agregaty?
18.04.2024., 13:00h

Polski agregat do siewu pasowego

Firma FHU Kudła rozszerza swoją ofertę o linię agregatów Grizli do ciągników z segmentu średniej mocy, dedykowaną gospodarstwom rolnym poszukującym niezawodnych i efektywnych rozwiązań. W ramach serii dostępne są modele o różnych szerokościach roboczych, pozwalające na precyzyjną adaptację do indywidualnych potrzeb. Warto podkreślić, że najwęższy z agregatów, zawieszany Grizli 210, do efektywnej pracy wymaga ciągnika o mocy ok. 100 KM, co świadczy nie tylko o solidnej konstrukcji i dużej wydajności oferowanych maszyn. Dzięki agregatom Grizli firma Kudła umożliwia wprowadzenie technologii siewu pasowego w mniejszych i średniej wielkości gospodarstwach, które dysponują ciągnikiem już o mocy od 100 KM wzwyż.

image
W gospodarstwie Edyty i Marka Kudła pracuje zawieszany siewnik Grizli o szerokości 2,1 m.
FOTO: Artur Jakubek
image
Przy głębokości roboczej zębów ok. 20 cm, agregat współpracuje  ze 115-konnym Zetorem Forterra obsiewając rocznie ok. 100 ha.
FOTO: Artur Jakubek

Jakie agregaty do siewu pasowego znajdziesz w ofercie firmy Kudła?

Seria agregatów Grizli w dotychczasowej wersji zawieszanej obejmuje modele o szerokościach roboczych: 2,1 m (model 210), 2,4 m (model 240), 2,7 m (model 270) oraz 3 m (model 300), oferując rozwiązania zarówno dla mniejszych, jak i większych gospodarstw. Agregaty zawieszane są dostępne w pełnym zakresie wymienionych szerokości. Nowością są natomiast wersje przyczepiane agregatów Grizli, które występują w szerokościach roboczych 2,4 m i 3 m. Producent deklaruje, ze dyszle zaczepowe przygotowane są do maszyn o szerokości do 4 m. W przyszłości spodziewamy się zatem siewników marki Kudła przeznaczonych do większych ciągników. 

image
Od lutego 2024 roku w ofercie firmy FHU Kudła pojawiła się przyczepiana wersja agragatów Grizli o szerokości 2,4 i 3 m.
FOTO: Artur Jakubek

Co wyróżnia agregaty Grizli?

Agregaty Grizli wyróżniają się nowoczesną budową, w której zastosowano stal konstrukcyjną o wysokiej wytrzymałości. Rama wykonana z profili o przekroju 120 × 120 mm przy grubości ścianki 10 mm, co zapewnia maszynom wytrzymałość i niezawodność nawet w trudnych warunkach pracy. Jak zapewnia Marek Kudła, właściciel firmy, a jednocześnie rolnik i konstruktor, każdy model agregatu został zaprojektowany z myślą o maksymalnej efektywności i komforcie użytkowania. Nowością jest, m.in. tzw. belka jezdna, która pełni również funkcję zagęszczającego wału oponowego oraz niezależne mocowanie każdego koła, co ułatwia stosunkowo łatwą wymianę, np. w przypadku przebicia. Agregat Grizli w na uwrociach podnoszony jest o 40 cm na wale oponowym, a następnie unoszone się sekcje wysiewające na wysokość do 120 cm. Przy wjeździe w obszar roboczy wystarczy nacisnąć przycisk i obie sekcje (uprawowa i siewna) opuszczają się do pozycji roboczej.

image
O nowoczesnej konstrukcji siewnika Grizli swiądczą, m.in. elektryczne aparaty wysiewające, a także tablet jako termin obsługowy.
FOTO: Artur Jakubek

Aparaty wysiewające napędzane są elektrycznie. Nowością jest również czterosekcyjna szyna siewna do kukurydzy w wersji z redlicą stopkową i talerzową. Dodatkowo, wprowadzono czujniki przepływu, które monitorują przepływ nasion i w czasie rzeczywistym informują użytkownika o ewentualnych problemach z wysiewem. Agregaty oferują również opcję dozatora granulatu na ślimaki oraz zbiornik nawozowy, co pozwala na jednoczesne wykonywanie kilku zabiegów polowych, zwiększając tym samym efektywność pracy.

Ponadto agregaty wyposażono w nowy system wysiewający oraz redlicę talerzową o średnicy 350 mm, co zwiększa precyzję i równomierność wysiewu. Agregatami Grizli można wysiewać rośliny w rzędach co: 33 cm, 37 cm oraz 45 cm lub 75 cm.

Dostępność agregatów Kudła Grizli

Przyczepiane agregaty Grizli są dostępne od lutego 2024 roku. Firma FHU Kudła zapewnia nie tylko sprzedaż, ale również pełne wsparcie techniczne i serwisowe. Jak wyżej wspomniano, oferta zawiera szeroki zakres modeli, zarówno zawieszanych (szerokości od 2,10 do 3 metrów), jak i przyczepianych (2,40 i 3 metry), dostosowanych do różnorodnych potrzeb i rodzajów upraw. Trzymetrowy Grizli jest dostępny w cenie ok. 190 tysięcy zł netto.

dr inż. Artur Jakubek

27. maj 2024 21:24